Front-end Developer — jakie będą jego oczekiwania w 2023 roku?
  • Front-end Developer — czym się zajmuje, ile zarabia i jakie będą jego oczekiwania w 2023 roku?

     

    Obecnie na świecie jest aktywnych ponad 1,8 miliarda stron internetowych, ich liczba rośnie z sekundy na sekundę, a zapotrzebowanie na tworzenie nowych jest najwyższe w historii. Ponieważ żaden projekt www nie może zostać uruchomiony bez programisty, Front-end Deweloper jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku.

    Przygotowując raport Devire „Rynek pracy IT 2023. Czy HR zna oczekiwania pracowników?”, zwróciliśmy się do społeczności Programistów Front-end, aby dowiedzieć się, jakie będą ich oczekiwania w nadchodzącym roku (zarówno finansowe, jak i pozafinansowe). Nasze wnioski z pewnością ułatwią Ci znalezienie najlepszych specjalistów na rynku. 

    Kim jest i co robi Front-end Developer?

    Front-end Developer zajmuje się tworzeniem stron internetowych, a dokładniej ich warstwy wizualnej. To, co zobaczą użytkownicy strony internetowej lub aplikacji, zależy właśnie od jego działań. Dlatego front-end jest kluczową częścią procesu tworzenia i projektowania interfejsu użytkownika.

    Programiści Front-end biorący udział w badaniu Devire są na poziomie Regular lub Senior (łącznie 63%), pracują zazwyczaj zdalnie (68%) i mają zróżnicowany staż pracy (od 1 roku do 10 lat).

    Spodobał Ci się artykuł? Sprawdź następujące publikacje:

    Czy Front-end Developer będzie szukał pracy w 2023 roku?

    73% Front-end Developerów nie szuka aktywnie pracy, ale jest otwartych na nowe propozycje płynące od rekruterów. To zatem największa grupa specjalistów IT, którzy podczas wstępnej rozmowy o nowej ofercie pracy stwierdzają: „Nie szukam, ale z chęcią posłucham, co mają Państwo do zaoferowania”.

    Do najpopularniejszych sposobów na szukanie zatrudnienia wśród Front-end Developerów należą portale branżowe i społecznościowe. Również tam szukali oni pracy 3 lata temu. O 15% spadła natomiast popularność stron pracodawców, za to zwiększyło się znaczenie rekomendacji znajomych.

    Oczekiwania finansowe Front-end Developerów w 2023 roku

    Większość (95%) Programistów Front-end biorących udział w naszym badaniu dostało w 2022 roku podwyżkę i to nie byle jaką, bo aż 50%. Co do jednego wszyscy są zgodni — wyższe wynagrodzenie nawet na poziomie 16-25% skłoniłoby ich do zmiany pracy.

    Jak wynika z raportu Devire, obecnie tylko lukratywne (lub nawet bardzo lukratywne) oferty są w stanie przekonać pracowników IT do zmiany pracy. Odpowiednio wysoka kontroferta mogłaby jednak przekonać ich do pozostania u obecnego pracodawcy.

    Oczekiwania pozafinansowe Front-end Developerów w 2023 roku

    Czynnik pozafinansowy motywujący Front-end Developerów do zmiany pracy stanowi technologia, na której będą pracować (94%) oraz rozwój umiejętności i kompetencji (89%). Dodatkowe benefity są bardzo istotne tylko dla jednej trzeciej z nich (do najważniejszych należą prywatna opieka stomatologiczna i medyczna).

    Podobnie, jak w przypadku innych specjalistów IT, ważną kwestię stanowi dla nich również możliwość pracy zdalnej i elastyczny czas pracy. Zdecydowana większość Frontend Developerów pracuje bowiem w modelu zdalnym (73%) lub hrybyrdowym (21%). W przypadku decyzji pracodawcy o całkowitym powrocie do biura, aż 84% Front-end Developerów zaczęłoby szukać nowej pracy.

    „Warto pamiętać, że praca hybrydowa nie jest wyłącznie benefitem, tylko zupełnie nowym sposobem współpracy, do którego jako biznes powinniśmy się przygotować, słuchając naszych pracowników i przygotowując odpowiednią strategię” — mówi Alicja Wilemajtys, Head of People w SwingDev a hippo company.

    Programiści Front-end uważają, że ich zespół HR zapewnia taki sam poziom wsparcia kontraktorom IT, co osobom zatrudnionym na umowę o pracę (47%). Od swoich działów HR oczekują pomocy w sprawach administracyjno-księgowych oraz informacji o benefitach (58%). Co ciekawe, 47% z nich oczekiwałoby od swojego działu HR również przeprowadzania onboarding/exit interviews oraz ocen pracowniczych i badań satysfakcji.

    „(...) Aktualnie widać wzrost zainteresowania tematami związanymi z feedbackami oraz narzędziami, które ową tematykę wspierają. Jest to dla mnie znak, że uczymy się pytać, a nie zakładać (...) Ich analiza pozwala zweryfikować, jakie są faktyczne potrzeby pracowników” — mówi Marcin Nowosad, HR Business Partner w Just Join IT/Rocket Jobs/HelloHR.

    Ile zarabia się teraz w IT?
    Sprawdź nasz nowy Raport Płacowy dla branży IT 2024