Strategie rekrutacji specjalistów w branży produkcyjnej (2024)
  • Strategie rekrutacji specjalistów w branży produkcyjnej w 2024 roku

     

    Sektor produkcyjny przeżywa obecnie czwartą rewolucję przemysłową. Firmy coraz bardziej skupiają się na maksymalnym wykorzystaniu technologii, aby zyskać przewagę konkurencyjną. Stanowi to niezwykłe wyzwanie ze względu na postępującą w zawrotnym tempie technologizację i globalizację rynku oraz trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów. Bowiem tylko z najlepszymi zespołami na pokładzie firmy produkcyjne są w stanie wprowadzać innowacje i wyprzedzić swoją konkurencję.

    Swoimi sprawdzonymi strategiami na pozyskiwanie wyjątkowych  specjalistów dzielą się z nami najlepsi specjaliści z branży produkcyjnej.

    Kluczowe role w firmach branży produkcyjnej w 2024 roku

    Specjaliści odgrywają kluczową rolę w realizacji podstawowych potrzeb biznesowych oraz rozwoju firm produkcyjnych. Produkcja 4.0 wykorzystuje m.in. sztuczną inteligencję, robotykę, zaawansowane technologie cyfrowe i automatyzację, aby zwiększyć autonomię i efektywność działań. Automatyzacja prowadzi do mniejszej liczby błędów, optymalizacja procesów i obniżenia kosztów produkcji. Postępująca technologizacja branży sprawia, że zapotrzebowanie na nowe role wciąż rośnie — i to w ekspresowym tempie.

    Jednym z przykładów są eksperci IT. Jeszcze kilkanaście lat temu rola specjalistów IT w produkcji była praktycznie marginalna. Obecnie ich praca jest niezbędna do maksymalizacji potencjału produkcyjnego oraz dalszego rozwoju firmy. Technologia odgrywa bowiem obecnie kluczową rolę na każdym etapie życia produktów — od projektowania, poprzez proces produkcji i łańcuch dostaw, aż po kontakt z klientem.

    W dzisiejszych czasach obowiązki specjalistów IT w branży produkcyjnej wykraczają daleko poza tradycyjne wsparcie techniczne. Dziś pracują jako wdrożeniowcy ERP, administratorzy IT, specjaliści software & hardware, cyber security czy inżynierowie ds. jakości — podkreśla Miłosz Garbarczuk, Plant Manager Hager Group.

    Kolejnym istotnym przykładem są specjaliści w dziedzinie zarządzania łańcuchem dostaw. W wyniku globalizacji, składniki i części pochodzą z różnych zakątków świata, co zwiększa ryzyko zakłóceń. Pandemia uwidoczniła, jak krucha może być ta równowaga. Firmy produkcyjne muszą sprostać wyzwaniom, tworząc elastyczne łańcuchy dostaw zdolne do szybkiego reagowania na nagłe zmiany, zapewniając ciągłość produkcji. Role takie jak Inżynier Jakości Dostawców czy Dyrektor Łańcucha Dostaw są obecnie niezwykle potrzebne, a ich kompetencje koncentrują się na opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań zwiększających efektywność zakładu.

    Zrównoważony rozwój stanowi kluczowy element strategii firm produkcyjnych. Priorytetem stają się ograniczanie emisji, redukcja odpadów i poszukiwanie bardziej ekologicznych metod produkcji. Wdrażanie tych inicjatyw wymaga często rewolucyjnych zmian w procesach produkcyjnych, które mogą być trudne do realizacji i wiązać się z dużymi kosztami. W tym kontekście, zatrudnienie dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju jest istotne. Osoba na tym stanowisku odpowiada za implementację działań, które pozwalają firmie osiągnąć wyznaczone cele i zobowiązania związane ze zrównoważonym rozwojem.

    W branży produkcyjnej na największe zainteresowanie mogą liczyć specjaliści z zakresu inżynierii produktu, procesu oraz jakości. Poszukiwani są także pracownicy odpowiedzialni za wsparcie procesów technologicznych i produkcyjnych- automatycy, ustawiacze maszyn, elektromechanicy, czy ślusarze narzędziowi. Obserwuję również w ostatnim czasie zapotrzebowanie na kontrolerów finansowych i analityków — podkreśla Ada Dziopak-Strach, HR Manager w Proseat. 

    Dlaczego warto pracować w branży produkcyjnej?

    Eksperci zarządzający zmianą odgrywa dziś kluczową rolę w firmach z sektora branży produkcyjnej. Nie są już tylko biernymi obserwatorami. Obecnie stają się strategicznymi partnerami biznesowymi, którzy istotną kluczową rolę w rozwoju oraz innowacyjności tych organizacji. Mają bowiem realny wpływ na procesy i decyzje biznesowe.

    Mają bowiem oni możliwość angażować się w niezwykle kompleksowe i innowacyjne projekty oraz rozwijać ciekawe, często zaawansowane produkty. Ze względu na kompleksowość ich pracy, często muszą podejmować się crossowych ról. Daje im to większy zakres decyzyjności oraz możliwość wszechstronnego rozwoju swoich umiejętności, a dzięki temu również kariery. Praca w branży produkcyjnej pozwala im również zdobyć wielowymiarową wiedzę z różnych obszarów, ponieważ mają styczność z wieloma działami — m.in. logistyką, produkcją, zakupami czy finansami.

    Poza tym specjaliści w branży produkcyjnej mają realny wpływ na realizowane projekty. Ich praca wiąże się niemal z natychmiastowym feedbackiem z działu produkcji. Daje im to możliwość stosowania różnorodnych, często niestandardowych rozwiązań, zmian czy ulepszeń. Muszą więc odznaczać się decyzyjnością oraz samodzielnością. Jest to zatem praca pełna wyzwań, w której istnieje przestrzeń na ciągły rozwój.

    Najbardziej poszukiwane kompetencje w branży produkcyjnej w 2024 roku

    W dzisiejszej branży produkcyjnej, w której technologie ewoluują w zawrotnym tempie, a potrzeby biznesowe ulegają ciągłym zmianom, kompetencje pracowników stają się kluczowym czynnikiem determinującym sukces każdej firmy. Znalezienie równowagi pomiędzy pożądanymi umiejętnościami stanowi klucz do sukcesu. Do najważniejszych z nich należą:

    Umiejętność uczenia się

    Branża produkcyjna stale ewoluuje i wdraża nowe technologie, takie jak automatyzacja, Internet Rzeczy (IoT) czy sztuczna inteligencja (AI). Z tego względu specjaliści muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami oraz nieustannie poszerzać swoją wiedzę. Tylko w ten sposób są w stanie nadążyć za dynamicznymi zmianami technologicznymi, które optymalizują procesy produkcyjne.

    Moim zdaniem aktywna umiejętność uczenia się jest obecnie najbardziej pożądaną kompetencją wśród specjalistów pracujących w branży produkcyjnej. Takie osoby najczęściej posiadają również całościowy i kompleksowy ogląd na swoją rolę. Nawet w przypadku częściowego braku wiedzy czy doświadczenia, są w stanie uzupełnić je podczas szkoleń, uzyskać od innych osób pracujących wewnątrz firmy czy szukać rozwiązań na własną rękę. Bardzo duże znaczenie ma indywidualna aktywność w pozyskiwaniu wiedzy, umiejętność dotarcia do niej na różnych szczeblach firmy, bardzo często z pominięciem formalnych struktur i podległości. To dużo ważniejsze niż formalne kompetencje, które są przypisane do danego stanowiska — podkreśla Andrzej Kieszek, Vice President / COO w NT Industry.

    Tacy pracownicy doskonale określają swoje priorytety. Na początku każdego projektu starannie analizują jego zakres i cele, co pozwala im precyzyjnie zdefiniować kroki niezbędne do jego wykonania i zrealizować zamierzony plan. Ich podejście charakteryzuje się systematycznością i metodycznością, które są niezbędne w pracy branży produkcyjnej.

    Przykładem takiej osoby w naszej firmie był kierownik utrzymania ruchu. Specjalista zatrudniony na tym stanowisku w ciągu pierwszego miesiąca przeorganizował wszystkie obowiązki, określił na nowo zakres odpowiedzialności. Ponadto stworzył w zespole atmosferę autentycznej współpracy, opierając się na rzeczywistym zaangażowaniu każdego z pracowników — dodaje Andrzej Kieszek, Vice President / COO w NT Industry.

    Elastyczność

    W warunkach zmiennej koniunktury, którą można obserwować od połowy 2023 roku, ważniejsze od udokumentowanych sukcesów w CV, jest demonstrowana w praktycznym działaniu elastyczność oraz nastawienie „get the job done”. Takie podejście pozwala pracownikom szybciej dostosować się do zachodzących zmian technologicznych i biznesowych, a także na bieżąco reagować na pojawiające się problemy.

    Kandydaci, którzy nie boją się popełniać błędów, aktywnie szukają rozwiązań oraz efektywnie realizują zadania, zdecydowanie lepiej sprawdzają się w branży produkcyjnej. Ich skuteczność stawiałbym zdecydowanie wyżej niż doświadczenie czy umiejętności, które można znaleźć niemal w każdym CV. W produkcji liczy się przede wszystkim działanie, zwłaszcza zespołowe. Umiejętność aktywnego słuchania, pozytywnego kwestionowania zastanych rozwiązań, wypracowywania scenariuszy działań w grupie prowadzącej dane aktywności stanowi o klasie pracownika. Powtórzę się, uważam taką postawę za znacznie ważniejszą niż formalne kierunkowe wykształcenie — podkreśla Andrzej Kieszek, Vice President / COO w NT Industry.

    Otwartość na zmiany i na nowe technologie

    Obecnie jesteśmy świadkami niezwykle dynamicznego postępu technologicznego. Wiele procesów zostaje zautomatyzowanych, zaś praca jest wymagająca, szybka i bardzo intensywna. Podobnie sytuacja wygląda w branży produkcyjnej, w której jedyny pewnik, to zmiana. Specjaliści pracujący w tym sektorze muszą być w stanie niezwykle szybko dostosować się i wdrażać nowe rozwiązania.

    Poza tym branża produkcyjna wymaga ciągłych innowacji i ulepszeń. Pracownicy posiadający elastyczne podejście są otwarci na nowe pomysły, technologie i rozwiązania, co pozwala im na kreatywne myślenie i znajdowanie nowych sposobów optymalizacji procesów i zwiększania wydajności.

    Otwartość na zmiany, ciągły rozwój i zaawansowane umiejętności cyfrowe to, według mnie, najbardziej pożądane kompetencje wśród specjalistów w branży produkcyjnej. Powinni oni traktować nowoczesną technologię jako narzędzie, które umożliwia szybsze i bardziej efektywne wykonywanie pracy oraz oszczędność czasu. Niezwykle istotne jest również praktyczne wykorzystanie możliwości, które daje sztuczna inteligencja. AI zwiększa bowiem efektywność, poprawia jakość i znacząco obniża koszty operacyjne — podkreśla Ada Dziopak-Strach, HR Manager w Proseat. 

    Umiejętności interpersonalne

    W szybko rozwijających się sektorze produkcyjnym jedna rzecz pozostaje niezmienna: kompetencje miękkie. Chociaż technologia całkowicie odmieniła tę branżę, umiejętności interpersonalne, takie jak komunikacja, rozwiązywanie problemów i zarządzanie czasem, nadal pozostają niezwykle istotne. Efektywna komunikacja i zdolność do budowania relacji pomagają w zrozumieniu specyficznych potrzeb każdego z działów i w opracowywaniu rozwiązań technologicznych, które odpowiadają na te wymagania. Z tego względu muszą efektywnie się komunikować, aby szybciej rozwiązywać problemy i wydajniej pracować.

    Mam wrażenie, że w ostatnich latach skupiliśmy się przede wszystkim na rozwoju technologii i podążaniu za nią, niejako zaniedbując i zapominając o relacjach międzyludzkich, spotkaniach twarzą w twarz czy komunikacji. Moim zdaniem, w sytuacjach zawodowych nic nie zastąpi relacji z drugim człowiekiem. To ona pozwala na efektywne wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych — mówi Ada Dziopak-Strach, HR Manager w Proseat. 

    Jacy specjaliści są najbardziej poszukiwani w branży produkcyjnej?

    W branży produkcyjnej najbardziej poszukiwani są specjaliści posiadający szerokie spektrum umiejętności. Na największe zainteresowanie mogą również liczyć osoby odznaczające się wiedzą i doświadczeniem z zakresu inżynierii produktu, procesu oraz jakości. Poszukiwani są również pracownicy odpowiedzialni za wsparcie procesów technologicznych i produkcyjnych, tacy jak automatycy, ustawiacze maszyn, elektromechanicy czy ślusarze narzędziowi. W ostatnim czasie można zaobserwować również rosnące zapotrzebowanie na kontrolerów finansowych i analityków.

    W NT Industry odchodzimy od wąsko specjalizowanych funkcji. Nasze produkty stają się bowiem coraz bardziej zaawansowane oraz łączą rozwiązania i instalacje z wielu obszarów. Urządzenia, takie jak translifter, są wyposażone w systemy stosowane w rozwiązaniach branży automotive bądź wymagających systemów sterowania. Dedykowane instalacje automatyki tej maszyny są  oparte na systemach elektronicznych i hydraulice o kompleksowym działaniu dostosowanym nie tylko do parametrów ładunku ale również geometrii oraz własności terenu na którym są użytkowane. Z tego właśnie wynika potrzeba inwestycji w doświadczonych wykraczających poza swoją branżę monterów, inżynierów i techników serwisu oraz projektantów systemów rozwiązań mechanicznych jak również wymagającej automatyki. Nie oznacza to jednak całkowitego odejścia od pozyskiwania prawdziwych fachowców swojej branży jak doświadczonych spawaczy czy specjalistów obróbki maszynowej, która również wyraźnie zostaje rozwinięta w kierunku konstrukcji CNC, klasyczne obrabiarki są naturalnie spychane do roli obróbki wstępnej  — mówi Andrzej Kieszek, Vice President / COO w NT Industry.

    Jak przyciągnąć pracowników w 2024 roku do branży produkcyjnej?

    Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i wymagający. To, co kiedyś przyciągało kandydatów, dziś już nie działa, a dotychczasowe benefity wyróżniające organizację na rynku, powoli stają się standardem. Są jednak pewne elementy, na które zwracają uwagę specjaliści, którzy szukają pracy w branży produkcyjnej:

    Rozwój i możliwość zdobycia praktycznej wiedzy

    Pakiet finansowy nadal pozostaje niezwykle istotnym elementem, który jest w stanie przyciągać specjalistów do branży produkcyjnej. Jednak dla osób, które dopiero zaczynają w niej karierę, najbardziej atrakcyjna wydaje się możliwość rozwoju i zdobycia praktycznej wiedzy. Na studiach jest ona bowiem tylko czystą teorią.

    Osoby, które zamierzają związać swoją przyszłość zawodową z branżą produkcyjną, bardzo często zastanawiają się, czego mogą się nauczyć od strony technicznej, jakie umiejętności zdobędą podczas współpracy z klientami oraz jak nadzór nad projektami wpłynie na rozwój ich kariery, widoczne jest zdecydowane przyciąganie najlepszych, najbardziej twórczych ludzi przez stanowiska dające im możliwości realnego kształtowania rozwiązań, produktu, bycie inicjatorem innowacji, wprowadzenia czegoś co zaobserwowali w trakcie kontaktów z użytkownikiem konkretnego systemu bądź doświadczeń zdobytych w trakcie produkcji — mówi Andrzej Kieszek, Vice President / COO w NT Industry.

    Awans oraz jasna i ciekawa ścieżka kariery

    Poza możliwością zdobycia praktycznego doświadczenia, niezwykle istotną kwestię stanowi awans zawodowy. Pokolenie wchodzące na rynek pracy interesuje przede wszystkim jasno określona ścieżka rozwoju. Organizacje, które inwestują w szkolenia pracowników i dają im możliwość awansu oraz budowania ciekawej ścieżki kariery, są w stanie przyciągnąć topowych kandydatów.

    Kandydaci bardzo często dopytują o możliwości rozwoju i awansu już w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Niezwykle atrakcyjne stają się stanowiska w działach R&D czy serwisu. Kandydaci wewnętrzni są zainteresowani przede wszystkim takim właśnie rolami, budując swoje kompetencje i doświadczenie wykorzystują je do poszerzenia swojego wpływu na firmę, wypracowywania własnej pozycji. — komentuje Andrzej Kieszek, Vice President / COO w NT Industry.

    Odrębną kwestią może być to, dlaczego warto rozważyć pracę w dziale IT firmy produkcyjnej. Jak komentuje Marta Rzeszut, Prezeska INVADO, robisz coś, na co jest faktyczne zapotrzebowanie i od razu masz feedback z produkcji. Możesz sobie to dostosować – różne rozwiązania, coś zmieniać i ulepszać. Masz wpływ na proces biznesowy w firmie i zdobywasz wiedzę w różnych obszarach. Masz styczność z innymi procesami / działami: logistyka, produkcja, zakupy, UR, finanse.

    Podkreśla również, że idealnym kandydatem do działu IT jest osoba, która nie chce pracować w schematyczny sposób, pragnie mieć decyzyjność i samodzielność oraz lubi współpracować z ludźmi, nie tylko z branży IT.

    Elastyczny czas pracy

    Niezwykle istotne z punktu widzenia specjalistów są: elastyczny czas pracy czy praca hybrydowa. Te trendy są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie młodszego pokolenia na zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Pracownicy chcą samodzielnie decydować, w jaki sposób kariera wpływa na ich samopoczucie i życie osobiste.

    Stabilna sytuacja firmy

    W obecnych czasach, które charakteryzują się dynamicznymi zmianami gospodarczymi, na znaczeniu zyskują stabilna sytuacja organizacji oraz jej zdolność do adaptacji do zmieniającego się otoczenia biznesowego. W dobrze zarządzanych firmach ryzyko nagłych zwolnień jest znacznie mniejsze. Pozwala to skupić się pracownikom na wykonywaniu swoich obowiązków, zamiast martwić się o swoją przyszłość zawodową.

    Specyfika rekrutacji w branży produkcyjnej

    Rekrutacja w firmach produkcyjnych nieznacznie różni się od sposobu zatrudniania pracowników w innych branżach. Jej długość w dużej mierze zależy od organizacji, stanowiska oraz potrzeb danego biznesu. Cały proces jest zazwyczaj bardziej sformalizowany, a rozmowy kwalifikacyjne najczęściej odbywają się twarzą w twarz. Firmy produkcyjne najczęściej oferują UoP (umowę o pracę) oraz pracę na miejscu w zakładzie produkcyjnym. Bardzo często biznesom z tego sektora zależy na kandydatach, którzy posiadają już doświadczenie w produkcji.

    Rekrutacja specjalistów w branży produkcyjnej — Devire case study

    Co roku w Devire realizujemy co najmniej kilkadziesiąt rekrutacji w firmach produkcyjnych. Jednym z najbardziej wymagających był projekt realizowany dla organizacji zatrudniającej ponad 400 osób. Specjaliści pracujący w tej firmie realizują projekty, które usprawniają codzienną działalność zakładu, wymianę danych, komunikację oraz przyczyniają się przyspieszenia wielu innych kluczowych procesów.

    Na początku firmie zależało przede wszystkim na obsadzeniu stanowiska IT Support na pół etatu. Osoba ta była odpowiedzialna za wsparcie oraz administrację i wdrożenie nowego systemu ERP.

    Następnie zespół technologiczny powiększył się o Specjalistę ds. IT oraz Analityka Procesu. Zatrudnienie ich wynikało z rosnących potrzeb wobec systemu oraz chęci dopasowania do potrzeb pozostałych pracowników. Kolejne opcje rozwoju działu spowodowały, że wkrótce szeregi organizacji zasilił kolejny Programista, który odpowiadał za modyfikację ERP. Rosnące potrzeby związane z takimi innowacjami jak aplikacje mobilne czy terminale dla pracowników, doprowadziły do zatrudnienia kolejnego Programisty oraz Analityka Danych. W ciągu kilkunastu miesięcy zespół technologiczny stał się jednym z kluczowych w organizacji a przed nim są kolejne ciekawe wyzwania. Otwartość na zmiany i chęc wprowadzania nowych technologii to przede wszystkim konsekwentne podejście kadry zarządzającej, która nie boi się podejmować ryzyka.

    O Autorze

    Autorką artykułu jest Agnieszka Nowak, Senior Branch Manager Devire Katowice.Agnieszka posiada 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu ludźmi i procesami HR. W Devire odpowiada za budowanie i utrzymywanie relacji z kluczowymi partnerami, za oraz monitorowanie i poprawianie efektywności zespołu. 

    Jeśli szukasz solidnych talentów w branży produkcyjnej, już dziś nawiąż współpracę ze firmą rekrutacyjną Devire. Sprawdź nasze szyte na miarę  rozwiązania rekrutacyjne. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowaniu zarówno małych zespołów, jak i całych działów w branży produkcyjnej. Z nami znajdziesz specjalistów na eksperckie i zaawansowane role — w Polsce i za granicą.

    Źródła wykorzystane w tym artykule: ¹Deloitte, Competing for talent: Recasting perception of manufacturing, dostęp: 9.05.2024, Źródło; ²Deloitte, Creating pathways for tomorrow’s workforce today. Beyond reskilling in manufacturing, dostęp: 9.05.2024, Źródło; ³Platforma Przemysłu Przyszłości, Przemysł przyszłości w praktyce, dostęp: 29.04.2024, Źródło.

    Ile zarabia się teraz w IT?
    Sprawdź nasz nowy Raport Płacowy dla branży IT 2024