Wielu osobom praca w księgowości i finansach kojarzy się z wklepywanie faktur, stertą dokumentów i śledzeniem zagadnień podatkowych. Nic bardziej mylnego! Kariera księgowego wiąże się z koniecznością ciągłego rozwoju, stawiania czoła niecodziennym wyzwaniom i opanowywania nowych technologii. Rozwiązania oparte na chmurze, robotyzacja, blockchain, uczenie maszynowe czy sztuczna inteligencja – te pojęcia kreują nową rzeczywistość pracy współczesnych księgowych.
Księgowość dziś
Atrybutami dzisiejszego księgowego nie są już długopis, aktówka z dokumentami i kalkulator. Zastąpił je komputer z pakietem zaawansowanych technologicznie programów i aplikacji. Część powtarzalnych czynności wykonują teraz maszyny, zmniejszając margines błędu, optymalizując i przyspieszając wiele procesów.
Pracownicy działów finansów i księgowości mają do dyspozycji innowacyjne rozwiązania, które np. konwertują skany faktur i same wyciągają z nich dane do zaksięgowania i płatności czy automatycznie przygotowują raporty. Standardem są dziś także systemy klasy ERP (Enterprise Resource Planning), których głównym zadaniem jest gromadzenie informacji niezbędnych do efektywnego zarządzania firmą oraz optymalne planowanie wykorzystania jej zasobów. Takie oprogramowanie wspiera przedsiębiorstwa w zarządzaniu wszystkimi procesami biznesowymi, związanymi m.in. z zasobami ludzkimi, marketingiem, sprzedażą, zakupami czy w końcu finansami i księgowością. Systemy klasy ERP ułatwiają wykonywanie wielu zadań księgowych – od automatycznego wysyłania deklaracji podatkowych, przez wsparcie transakcji zagranicznych, po pełną obsługę środków trwałych i związane z tym automatyczne księgowanie odpisów amortyzacyjnych. Nowe technologie IT pomagają również chronić dane osobowe zgodnie z wymogami RODO.
Dzięki digitalizacji i innowacyjnym rozwiązaniom zarówno biura rachunkowe czy działy księgowe w małych firmach i w międzynarodowych korporacjach są w stanie pracować szybciej, efektywniej i z dużo mniejszą ilością drukowanych dokumentów. Do korzyści, które przemawiają za użytkowaniem programów księgowych należą także: mniejsze ryzyko pomyłki przy wystawianiu faktur, w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym, szybkie i mniej uciążliwe wypełnianie deklaracji podatkowych PIT i VAT czy zgodność z aktualnymi przepisami. Co więcej, dane uzyskiwane za pomocą nowych technologii ułatwiają podejmowanie korzystnych decyzji inwestycyjnych i zarządczych. Co za tym idzie, od księgowych oczekuje się znacznie więcej niż w przeszłości – coraz częściej przejmują oni role doradców i partnerów biznesowych zespołów sprzedażowych, inwestycyjnych czy HR.
Praca w księgowości na miarę XXI wieku
Zmiana charakteru pracy współczesnego księgowego wymaga od obecnych i potencjalnych pracowników zdobywania nowych umiejętności oraz ciągłego kształcenia się. Idealny kandydat na to stanowisko musi znać lokalne uwarunkowania księgowe (polską Ustawę o Rachunkowości), śledzić stale zmieniające się prawo i przepisy podatkowe oraz doskonale radzić sobie z wyzwaniami związanymi z dynamicznymi zmianami technologicznymi. Konieczna jest umiejętność obsługi rozbudowanych systemów klasy EPR, które posiadają dedykowany moduł księgowy (np. SAP, JD Edwards, Microsoft Navision czy Axapta) lub narzędzi dedykowanych bezpośrednio na potrzeby działów księgowych, tzw. systemy FK finansowo-księgowe (np. Unit4 TETA ERP, WF-FaKir, CDN OPT!MA, IFS, RAMZES, czy Sage Symfonia ERP). Oczywiście nie można zapomnieć, iż aby wykorzystywać w pełni funkcjonalności systemów klasy ERP czy FK, należy sprawnie poruszać się po Excelu (znajomość Tabel przestawnych to absolutne minimum).
Żadna nowoczesna technologia nie zastąpi jednak kompetencji miękkich, które często decydują o pozyskaniu, utrzymaniu i zadowoleniu klientów zewnętrznych oraz wewnętrznych. Sylwia Pogorzelska, Senior Team Leader działu Accountancy & Finance w Devire twierdzi, że „od współczesnych księgowych oczekuje się przede wszystkim kreatywnego i efektywnego podejścia do rozwiązywania problemów, wychodzenia z propozycjami, a także analizowania, szybkiego wyciągania trafnych wniosków oraz przewidywania ryzyk. Warto budować relacje z biznesem i pokazać, że jesteśmy partnerem do rozmowy, a nie „smutną koniecznością”. Osoby pracujące w zespołach finansowych muszą być otwarte na zmiany, a wręcz powinny inicjować potrzeby optymalizacji procesów, które dzięki oszczędności czasu pozwolą finansistom zająć się istotniejszymi zadaniami, których narzędzia nie wykonają za nich. Dodatkową wartością z perspektywy biznesu jest praca ze świadomym specyfiki firmy zespołem finansowym, który potrafi sprawnie komunikować się z ludźmi, uświadamiać ich o symbiozie panującej między nimi oraz przede wszystkim wspierać właścicieli firm czy zarządy korporacji.”
To ogromny zakres kompetencji, który wykracza poza stereotypowe zadania księgowych. Nowe możliwości i wyzwania sprawiają, że zawód księgowego staje się coraz bardziej interesujący.
Maszyny zmieniają pracę w księgowości
Zaawansowane technologie nie zabierają pracy księgowym, ale rewolucyjnie zmieniają specyfikę tego zawodu. Innowacyjne rozwiązania sprawiają, że dobry księgowy jest finansistą, który oprócz wiedzy i doświadczenia związanego ze znajomością rachunkowości, rozumie i współtworzy biznes. O pracy w księgowości powinny pomyśleć osoby, które są otwarte na zmiany i stale głodne wiedzy.
Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty.
Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? A może szukasz najlepszych ekspertów na rynku pracy, z którymi zrealizujesz kluczowy projekt? Skontaktuj się z nami.