Pharmacovigilance, czyli specjaliści na straży jakości

Próby oszustwa. Znaleźliśmy przypadki osób fałszywie twierdzących, że reprezentują Devire. Jeśli natkniesz się na podejrzane wiadomości (zwłaszcza wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub komunikatorów, takich jak Telegram lub Messenger), unikaj interakcji z nimi. Devire utrzymuje wysokie standardy prywatności i nigdy nie prosi o poufne informacje finansowe ani nie pobiera opłat od kandydatów do pracy. Jeśli masz wątpliwości czy wiadomość pochodzi od naszego pracownika skontaktuj się z nami.

Ukryj
  • Pharmacovigilance, czyli specjaliści na straży jakości

     

    Osobom z branży farmaceutycznej czy medycznej termin pharmacovigilance jest znany i wydaje się oczywisty. Pozostałym, choć nazwa może już podsunąć samą dziedzinę, niezbędne wydają się konkretne wyjaśnienia.

    Pharmacovigilance - co to takiego?

    Pharmacovigilance (greckie pharmakon – lek; łacińskie vigilare – zachować czujność) to system nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii, czyli szereg czynności, które profesjonaliści w swojej dziedzinie podejmują na całym świecie, by stosowanie danego produktu było dla pacjentów tak bezpieczne, jak tylko jest to możliwe. Jednym z kluczowych obszarów jest tu bowiem monitorowanie działań niepożądanych i dokumentowanie samego procesu nadzoru m.in. poprzez usystematyzowane raporty.

    Wykształcenie i umiejętności

    W tym zawodzie, oprócz wykształcenia farmaceutycznego bądź pokrewnego, niezbędna jest również stała weryfikacja aktualnego stanu wiedzy  poprzez ciągłe śledzenie zmian w przepisach prawnych – zarówno polskich, jak i europejskich – oraz gotowość do ich wdrożenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że dla prawdziwych pasjonatów tego obszaru, doskonale odnajdujących się w świecie regulacji, będzie to bardzo interesujący kierunek rozwoju zawodowego.

    W związku z tym, że stanowisko to obarczone jest dużą odpowiedzialnością, bardzo cenionymi cechami są: dokładność, skrupulatność i terminowość.

    Ścieżka rozwoju

    Osoby pracujące w pharmacovigilance mają duże możliwości wyboru optymalnej dla siebie ścieżki rozwoju. Mogą znaleźć zatrudnienie w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w firmach producenckich, hurtowniach farmaceutycznych, u dystrybutorów, a także w firmach konsultingowych, które pracują dla innych podmiotów – często dla firm spoza Polski.

    Co ciekawe, jest to również dziedzina, w której swoje miejsce znajdą osoby preferujące zawodową niezależność. Dla „wolnych strzelców” idealną ofertą będzie bowiem stanowisko związanie z dostarczaniem usług w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii. W praktyce oznacza to możliwość pracy zdalnej, w której dana osoba opiekuje się wybranymi produktami na rzecz swojego usługodawcy i samodzielnie decyduje o ilości czy różnorodności przyjmowanych zleceń. Dzięki wyborowi takiej formy współpracy, osoba ta może budować swój autorytet na rynku jako niezależnego eksperta w tej dziedzinie, by w dalszej perspektywie decydować się tylko na najbardziej interesujące projekty do konsultacji bądź nadzoru.

    Wynagrodzenie

    Priorytetem nauk medycznych zawsze będzie poprawa zdrowia i ratowanie życia pacjentów, a co za tym idzie nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii nadal będzie bardzo istotny w rozwoju branży. Dzięki temu pensje na stanowisku Pharmacovigilance stale rosną i zaczynają się od 5 000 PLN brutto na stanowiskach juniorskich. Osoby z kilkuletnim stażem mogą spodziewać się wynagrodzenia w wysokości około 9 000 – 10 000 PLN brutto, a osoby na stanowiskach menadżerskich nawet do kilkunastu tysięcy zł brutto.

    Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.

    Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy