Jak zatrudnić DevOps Engineera w 2023 roku?

Próby oszustwa. Znaleźliśmy przypadki osób fałszywie twierdzących, że reprezentują Devire. Jeśli natkniesz się na podejrzane wiadomości (zwłaszcza wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub komunikatorów, takich jak Telegram lub Messenger), unikaj interakcji z nimi. Devire utrzymuje wysokie standardy prywatności i nigdy nie prosi o poufne informacje finansowe ani nie pobiera opłat od kandydatów do pracy. Jeśli masz wątpliwości czy wiadomość pochodzi od naszego pracownika skontaktuj się z nami.

Ukryj
  • Jak zatrudnić DevOps Engineera w 2023 roku? Poznaj zarobki i oczekiwania, aby znaleźć najlepszych w branży

     

    Według Allied Market Research wartość globalnego rynku DevOps do 2030 roku osiągnie poziom 57,9 miliardów dolarów¹. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na usprawnienie procesów, podniesienie jakości produktów i spełnienia rosnących oczekiwań klientów.

    Coraz więcej firm dostrzega potrzebę przełamania barier, które dzielą programistów i zespoły IT. Szukają więc specjalistów zwinnie współpracujących zarówno z działami deweloperskimi, jak i operacyjnymi, którzy będą odpowiadać za efektywniejsze tworzenie i wdrażanie programowania.

    Jak zatem znaleźć  DevOps Inżynierów, którzy stworzą lub uzupełnią Twój zespół? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w najnowszym raporcie Devire „Rynek pracy IT 2023. Czy HR zna oczekiwania pracowników?”.

    Kim jest i co robi DevOps Engineer?

    DevOps, czyli DevOps Engineer, to osoba, która zajmuje się efektywnym wytwarzaniem oprogramowania (Dev) oraz jego późniejszym rozwojem i zarządzaniem systemami (Ops). Zakres jego obowiązków obejmuje m.in. przygotowywanie infrastruktury, tworzenie pipeline’ów CI/CD, monitoring aplikacji oraz infrastruktury i wiele więcej.

    DevOps Inżynierowie, którzy wzięli udział w naszym badaniu, są na pozycji Regular lub Senior (58%) i posiadają 10 lub więcej lat doświadczenia (45%). Większość z nich pracuje w technologii CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment), Software Development, Back-end oraz Cloud Computing i to właśnie w tych obszarach chciałaby się doskonalić. Sporą popularnością cieszy się również chęć rozwoju w obszarze Tech-lead, Back-end, AI (Artificial Intelligence), Architektura i Cyber Security. Potwierdza to wszechstronność oraz interdyscyplinarność stanowiska DevOps Engineera, które obejmuje umiejętności operacyjne, inżynierię czy nawet budowanie zespołu.

    Darmowy raport Devire to rzetelne źródło informacji o trendach wpływających na przyszłość sektora IT w Polsce.Odkryj przyszłe trendy na rynku pracy IT i poznaj oczekiwania jego pracowników. 

    Czy DevOps Engineer szuka pracy czy praca szuka jego?

    Jak wynika z raportu Devire, aż 61% DevOps Inżynierów nie szuka pracy, ale pozostaje otwartych na nowe propozycje. Natomiast jedna czwarta z nich chciałoby zmienić pracę i aktywnie jej poszukuje, najczęściej na portalach branżowych, takich jak No Fluff Jobs czy Just Join IT. Korzysta z nich aż 16% więcej osób niż 3 lata temu (wówczas szukanie pracy deklarowało tam 51% badanych). Niesłabnącą popularnością cieszą się również portale społecznościowe (Linkedin) i rekomendacje znajomych. Nic w tym dziwnego — DevOps Inżynierowie cenią bowiem dobre relacje z przełożonym i kulturę firmową, zgodną z ich przekonaniami.

    Oczekiwania finansowe DevOps Engineera w 2023 roku

    Większość DevOps Engineerów, bo aż 80%, otrzymało w 2022 roku podwyżkę. To właśnie wzrost wynagrodzenia jest wskazywany jako jeden z największych motywatorów zmiany pracodawcy — taką chęć deklaruje aż 77% badanych. Zwiększenie wynagrodzenia o 25-50% skłoniłby ponad połowę DevOps Inżynierów do zmiany dotychczasowego pracodawcy.

    „Wzrost wynagrodzeń w branży IT nie powinien dziwić nikogo. Mało jest firm wyłącznie z polskim kapitałem czy prowadzących projekty wyłącznie na potrzeby krajowego rynku (...). Poza tym jakość oferowanej pracy przez naszych ekspertów IT plasuje ich w ścisłej światowej czołówce” — mówi Michał Warkocz, Program Manager w firmie IT.

    Oczekiwania pozafinansowe DevOps Engineera w 2023 roku

    Poza wynagrodzeniem, wysokie miejsca wśród czynników motywujących do zmiany pracy lub pozostania w obecnej wśród DevOps Inżynierów zajmuje możliwość pracy zdalnej (77%) i rozwoju kompetencji (61%).

    Praca zdalna i elastyczny czas pracy są już standardem w branży IT. Potwierdzają to biorący udział w naszym badaniu DevOps Inżynierowie — aż 97% z nich pracuje zdalnie lub w modelu hybrydowym. Jeśli dotychczasowy pracodawca zdecydowałby o powrocie do biura, aż 80% DevOps Inżynierów zaczęłoby szukać nowego zajęcia. Praca zdalna jest więc dla nich czynnikiem niepodlegającym negocjacjom. Prawie połowę z nich elastyczny czas pracy mógłby skłonić do zmiany pracodawcy, zaś czterodniowy tydzień pracy skusiłby około 1/3 badanych.

    Warto zdawać sobie również sprawę, że prawie połowa DevOps Inżynierów jest zdania, że ich działy HR nie zapewniają kontraktorom takiego samego wsparcia w zakresie benefitów czy szkoleń, jak pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jednak tylko 16% z nich wskazuje atrakcyjny pakiet benefitów jako główny motywator zmiany pracy. Do najbardziej cenionych należą: czterodniowy tydzień pracy, prywatna opieka medyczna i stomatologiczna.