Kim jest Scrum Master i jak go zatrudnić?

Próby oszustwa. Znaleźliśmy przypadki osób fałszywie twierdzących, że reprezentują Devire. Jeśli natkniesz się na podejrzane wiadomości (zwłaszcza wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub komunikatorów, takich jak Telegram lub Messenger), unikaj interakcji z nimi. Devire utrzymuje wysokie standardy prywatności i nigdy nie prosi o poufne informacje finansowe ani nie pobiera opłat od kandydatów do pracy. Jeśli masz wątpliwości czy wiadomość pochodzi od naszego pracownika skontaktuj się z nami.

Ukryj
  • Kim jest Scrum Master i jak go zatrudnić? Poznaj oczekiwania finansowe i pozafinansowe

     

    Firmy, które chcą skutecznie i bez przestojów rozwijać dostarczane produkty i usługi, przykładają dużą wagę do zwinnego systemu pracy. Taką możliwość daje im zatrudnienie do swojego zespołu osoby na stanowisko Scrum Mastera. Jego działania przekładają się na zwiększenie wydajności i optymalizację realizowanych projektów. Nic więc dziwnego, że należy on do najbardziej rozchwytywanych specjalistów na rynku IT.

    Aby zatrudnić Scrum Masterów, należy zrozumieć, jak właściwie selekcjonować kandydatów i w jaki sposób stworzyć kulturę, w której będą mogli się rozwijać. Wyzwaniem może być zaproponowanie oferty, która będzie lepsza od konkurencji. Wszelkie wskazówki znajdziesz w nowym raporcie Devire „Rynek pracy IT 2023. Czy HR zna oczekiwania pracowników?”.

    Kim jest Scrum Master i na czym polega jego praca?

    Scrum Master odpowiada za zwinną realizację projektów, zgodną z metodyką scrum. To manager, który zarządza i koordynuje pracę zespołu, wspiera product ownera i cały zespół developerski. Jego zadaniem jest przewidywanie i usuwanie problemów, które mogą się pojawić w trakcie realizacji projektu oraz kontrola backlogów. Wszystkie jego działania wynikają z założeń metodyki agile.

    Nieco ponad połowa Scrum Masterów, którzy wzięli udział w badaniu Devire, pracuje na podstawie umowy o pracę, w modelu hybrydowym (i taką właśnie formę zatrudnienia preferują). Co ciekawe, to jedyna grupa specjalistów IT, która woli pracę hybrydową od zdalnej. Większość z nich jest na poziomie Konsultant/Ekspert (25%) i ma 10 lub więcej lat doświadczenia.

    Darmowy raport Devire to rzetelne źródło informacji o trendach wpływających na przyszłość sektora IT w Polsce.Odkryj przyszłe trendy na rynku pracy IT i poznaj oczekiwania jego pracowników. 

    Czy Scrum Master będzie szukał pracy w 2023 roku?

    68% Scrum Masterów nie szuka aktywnie pracy. Jeśli się na to decydują, swoje poszukiwania koncentrują na portalach społecznościowych (72%) lub branżowych (52%), takich jak No Fluff Jobs lub Just Join IT. Jeszcze 3 lata temu największą popularnością wśród nich cieszyły się ogólne portale ogłoszeniowe.

    Jakie będą oczekiwania finansowe Scrum Masterów w 2023 roku?

    72% Scrum Masterów otrzymało w 2022 roku podwyżkę, która wynosiła najczęściej do 25%. To właśnie wyższe wynagrodzenie stanowi dla nich (jak dla wszystkich specjalistów IT) czynnik najsilniej motywujący do zmiany pracy — taką odpowiedź wskazało aż 96% ankietowanych Scrum Masterów. Podwyżki w branży IT pokryły koszty wzrostu inflacji lub tylko je nieznacznie zrekompensowały. Eksperci Devire przewidują, że w tym roku wysoka inflacja nadal będzie napędzała wzrost płac w branży IT.

    Jakie będą oczekiwania pozafinansowe Scrum Masterów w 2023 roku?

    Co ciekawe, dobre relacje z bezpośrednim przełożonym to główny pozafinansowy czynnik motywacyjny (96%), który skłoniłyby Scrum Masterów do zmiany pracy. Zdecydowana większość z nich chciałoby być docenionym w pracy (83%), a także pracować dla firmy, zgodnej z ich przekonaniami. Jak wynika z raportu Devire, podczas procesów rekrutacyjnych, pracownicy IT nie tylko pytają o to, jak wygląda praca, ale również o wartości, którymi kieruje się potencjalny pracodawca.

    „Inżynierowie chcą mieć poczucie sensu wykonywanej pracy i wiedzieć, dlaczego dane decyzje zostały podjęte. Na co dzień rozwiązują trudne problemy i chcą być traktowani jak kompetentne osoby z własnym punktem widzenia. Lubią zadawać pytania, kwestionować rzeczywistość i zastany porządek w konstruktywny sposób. Myślę, że to podejście jest jednym z motorów tak dynamicznego postępu w branży IT” — mówi Michał Warkocz, Program Manager w firmie IT.

    Do zmiany pracy lub pozostania w obecnej skłoniłaby Scrum Masterów również możliwość pracy zdalnej (91%), jej elastyczność (87%) i czterodniowy tydzień pracy (71%). Scrum-Masterzy to największa grupa wśród specjalistów IT, która chciałaby skorzystać ze skróconego tygodnia pracy.

    „Przewidujemy, że w kolejnych latach czterodniowy tydzień pracy będzie musiał znaleźć odzwierciedlenie w polskim prawodawstwie lub umożliwić jego egzekwowanie. Jednak sprawdzi się tylko wtedy, jeśli nie będzie się wiązało z mniejszym wynagrodzeniem, gdyż pracownicy w IT są odpowiedzialni za wyniki, a nie za liczbę przepracowanych godzin” — mówi Yana Ruzhantsava, Team Lead, Junior Project Manager w Devire.

    Scrum Masterom zależy również na jasnej ścieżce kariery (76%). Cenią także możliwość dalszego rozwoju (88%) — najczęściej w obszarze PM/Analityka/SCRUM (62%), Software Development (37%) i Tech-Lead (29%).