Wyzwania dla kadry zarządzającej z branży IT w Polsce [2023]
  • Największe wyzwania dla kadry zarządzającej z branży IT w Polsce [2023]

     

    Globalne zwolnienia w Big Techach, niestabilna sytuacja geopolityczna w Europie Środkowo-Wschodniej, galopująca inflacja i spadek liczby inwestycji — to tylko niektóre czynniki, które kształtują obecnie branżę IT.

    Nowe realia oznaczają konieczność zmierzenia się z dotychczas nieznanymi – lub bardziej zintensyfikowanymi – problemami. Sprawdź, w jaki sposób kadra zarządzająca z branży IT w Polsce stawia czoła wyzwaniom, z którymi przyszło jej się zmagać w 2023 roku.

    Rafał Boczkowski, Partner w firmie executive search Neumann Executive, udzielił komentarzy do artykułu.

    1. Cięcia budżetów zamiast inwestycji w nowe technologie

    Wiele firm branży IT koncentruje się obecnie przede wszystkim na budżetach i cięciu wydatków, zamiast przekierować całą swoją energię i zasoby na długoterminowy rozwój. Inwestycje w nowe technologie powinny być podejmowane teraz, aby firmy były gotowa na nadchodzące wyzwania. Niestety, w obecnej sytuacji geo-ekonomicznej budżety na innowacje są często redukowane jako jedne z pierwszych. To błąd, bo innowacje to siła napędowa branży IT.

    W dzisiejszym środowisku biznesowym, charakteryzującym się dynamicznymi zmianami, firmy muszą być gotowe na wyzwania przyszłości. Innowacje są kluczowe dla utrzymania konkurencyjności i długoterminowego sukcesu. Niestety, skupianie się jedynie na cięciu wydatków może prowadzić do utraty zdolności do adaptacji do zmian. Firmy powinny rozważać inwestycje w nowe technologie jako narzędzie do zwiększania efektywności, usprawniania procesów oraz tworzenia nowych produktów i usług — mówi Rafał Boczkowski, Partner w Neumann Executive.

    Spodobał ci się artykuł “Największe wyzwania dla kadry zarządzającej z branży IT w Polsce“? Sprawdź następujące publikacje:

    2. Rosnące koszty prowadzenia biznesu

    2023 rok przyniósł szereg turbulencji, ściśle związanych zarówno z globalną, jak i lokalną sytuacją ekonomiczną. W wyniku polityki inflacyjnej, większość firm IT zanotowała rekordowy wzrost kosztów utrzymania. Natomiast odwrócenie koniunktury spowodowało ostre zahamowanie realizacji nowych projektów. Ze względu na niespokojną sytuację na rynku klienci wstrzymują się również z inwestycjami technologicznymi.

    Ten rok upłynie firmom IT na walce z inflacją i trudnościami związanymi z pozyskiwaniem nowych klientów. Firmy będą dążyć do wzrostu sprzedaży, zysków i utrzymania zainteresowania klientów. Skupią się również na dywersyfikacji obszarów uzyskiwania swoich przychodów. Managerowie będą musieli skoncentrować swoje wysiłki na tym, jak maksymalnie zwiększyć wydajność organizacji, aby były w pełni przygotowane na wypadek recesji — komentuje Rafał Boczkowski.

    3. Nieustanna innowacyjność

    Obecne niepewne ekonomicznie czasy stwarzają w branży IT przestrzeń na niewykorzystane lub nieodkryte dotąd możliwości. Tak jak podczas każdego kryzysu, również teraz pojawią się nowe i innowacyjne rozwiązania. Jak powiedział kiedyś Albert Einstein: „W środku trudności leżą możliwości”. 

    Potwierdzają to badania przeprowadzone przez EY¹ — aż 73% liderów branży technologicznej uważa, że dzisiejsza niepewność gospodarcza będzie miała pozytywny wpływ na zdolność ich organizacji do innowacji. 93% z nich jest pewnych, że innowacje pomogą im wyjść z obecnego spowolnienia gospodarczego i stać się silniejszymi. Producenci oprogramowania będą więc nadal dążyć do dostarczania  innowacyjnych rozwiązań i udoskonalenia dotychczasowych. 

    4. Partnerska współpraca z innymi firmami

    Niestabilna sytuacja geopolityczna i galopująca inflacja wyraźnie pokazują, jak istotna może okazać się dla firm IT strategiczna współpraca z innymi organizacjami. Managerowie muszą zidentyfikować perspektywicznych partnerów, którzy pasują do długoterminowej wizji i misji ich firmy. Idealna współprace to takie, które umożliwiają wymianę wiedzy eksperckiej i potrzeb związanych z daną branżą.

    Współpraca z innymi firmami (niekoniecznie technologicznymi) może okazać się paradoksalnie efektywnym rozwiązaniem na trudne i niestabilne czasy. Strategiczne partnerstwa pozwalają bowiem na wymianę doświadczeń. Dzięki takiemu połączeniu klient otrzyma rozwiązanie technologiczne, poparte wiedzą branżową. To sytuacja win-win  — mówi Rafał.

    5. Low code/no code

    Wytwarzanie oprogramowania jest drogie. Nie dziwi więc fakt, że firmy IT poszukują wciąż nowych sposobów na obniżenie kosztów dostarczania produktów. Trend LowCode/NoCode stanowi idealną odpowiedź na te bolączki.

    Platformy Low Code/No Code rewolucjonizują sposób tworzenia oprogramowania — m.in. przyspieszają proces tworzenia aplikacji, pozwalając firmom dostarczać nowe rozwiązania znacznie szybciej. Tym samym skracają czas realizacji projektów i znacząco obniżają ich koszty.

    LowCode/NoCode to przyszłość branży IT. Firmy, które go zignorują, będą miały trudności w konkurowaniu z innymi organizacjami, które wykorzystują ten trend, osiągając znaczną redukcję kosztów tworzenia MVP — dodaje Rafał Boczkowski, Partner w Neumann Executive.

    6. Cyberbezpieczeństwo jako priorytet

    Według raportu IBM Security „Cost of a Data Breach”², średni koszt naruszenia danych w 2022 roku wyniósł 4,35 mln dolarów. Oznacza to wzrost w wysokości 2,5% w porównaniu do zeszłego roku.

    Wojna w Ukrainie i rosnące koszty naruszenia danych sprawiły, że kwestie bezpieczeństwa stały się priorytetem dla wielu organizacji. Inwestycje w cyberbezpieczeństwo są bowiem kluczowe dla ochrony technologicznego know-how, projektów i powierzanych danych.

    Liderzy branży IT powinni dziś bardziej niż kiedykolwiek skupić się na budowaniu jeszcze lepiej wykwalifikowanych zespołów i znacząco zwiększyć wydatki na cyberbezpieczeństwo. Koszty naruszania danych będą bowiem tylko rosły — według “Cybercrime Magazine”³ cyberprzestępczość ma kosztować nawet 10,5 miliarda rocznie. Managerowie powinni również wyjść poza ramy technologii i zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników i postawić na edukację w zakresie wykrywania phishingu czy manipulacji — mówi Rafał.

    7. Zrównoważony rozwój branży IT

    Zrównoważony rozwój branży IT stanowi kluczowy element transformacji sektora technologicznego w kierunku bardziej przyjaznego dla środowiska. Dążenie do zrównoważonego rozwoju zakłada m.in. osiągnięcie efektywności energetycznej, recykling odpadów energetycznych, wykorzystywanie źródeł odnawialnych czy efektywne gospodarowanie surowcami.

    Branża IT odgrywa również decydującą rolę w tworzeniu innowacji, które wspierają zrównoważony rozwój w innych sektorach, takich jak energetyka, transport, rolnictwo czy ochrona środowiska.

    Firmy, które integrują te wartości w swoje działania, mogą osiągnąć przewagę konkurencyjną, przyciągnąć bardziej świadomych klientów i inwestorów oraz przyczynić się do tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości — mówi Rafał Boczkowski.

    8. Wzrost wykorzystania narzędzi AI

    Sztuczna inteligencja na nowo definiuje sposób działania firm technologicznych. AI umożliwia automatyzację wielu procesów wewnętrznych oraz wspiera firmy technologiczne w zakresie dostarczania spersonalizowanych i innowacyjnych produktów i usług.

    Jedno jest pewne: AI stanowi nieodłączny element przyszłości technologii, będzie się nadal rozwijać i tym samym otwierać nowe możliwości. Aż 80% managerów wskazuje, że w przyszłym roku planuje zwiększyć inwestycje związane ze sztuczną inteligencją². Wynika to m.in. z ogromnego globalnego zainteresowania narzędziami AI (m.in. Chatem GPT), które sprawia, że klienci chcą wykorzystywać tego typu rozwiązania w swoich produktach czy usługach.

    Wzrost wykorzystania narzędzi AI w branży IT to nie tylko obietnica większej efektywności, ale także wyzwanie związane z etyką, bezpieczeństwem danych i szkoleniem pracowników. Managerowie muszą się liczyć z potencjalnymi wyzwaniami, które mogą pojawić się wraz ze zwiększonym wykorzystaniem sztucznej inteligencji — mówi Rafał Boczkowski, Partner w Neumann Executive.

    9. Reskilling i upskilling kompetencji

    Nie ma chyba drugiej takiej branży, która wymagałaby takiego spektrum doskonalenia i poszerzania swojej wiedzy i umiejętności, co IT. Na rynku pojawiają się w niej wciąż nowe technologie i narzędzia, które niejako wymuszają przyswojenie nowej wiedzy lub umiejętności — naukę języków programowania, obsługę platform czy pracę z frameworkami. Deweloperzy muszą więc mieć czas i budżet na doskonalenie swoich umiejętności.

    Reskilling i Upskilling kompetencji w branży IT są nie tylko korzystne dla pracowników, ale także dla firm, które dzięki świetnie przeszkolonym specjalistom są w stanie efektywniej i szybciej reagować na zmiany zachodzące na rynku. Managerowie muszą być gotowi inwestować w rozwój umiejętności swoich zespołów, aby sprostać wyzwaniom współczesnej branży IT.

    Jakie są wyzwania dla kadry zarządzającej z branży IT w Polsce?Podsumowanie

    Rynek IT w Polsce w 2023 roku stoi przed wieloma wyzwaniami. Musi stawić czoła przede wszystkim niesprzyjającym okolicznościom geo-politycznym i ostremu zahamowaniu inwestycji w nowe projekty technologiczne.

    W obliczu tych i wielu innych wyzwań, kadra zarządzająca w branży IT w Polsce musi być gotowa na jeszcze szybsze i mniej przewidywalne zmiany. Liderzy, dzięki elastycznemu podejściu i strategicznym współpracom, są w stanie skutecznie pokonać te wyzwania i osiągać sukces na ekstremalnie konkurencyjnym rynku technologicznym.

    Poznaj najnowsze stawki w IT i dowiedz się, jakie są obecnie trendy wynagrodzeń w branży. Pobierz raport płacowy IT 2023.

    Źródła wykorzystane w tym artykule: ¹EY, EY survey reveals innovation remains a major business priority for technology companies, despite economic disruption, dostęp: 5.09.2023, Źródło²IBM Security, Cost of a Data Breach Report 2022, dostęp: 5.09.2023, Źródło³Cybercrime Magazine, Cybercrime To Cost The World $10.5 Trillion Annually By 2025, dostęp: 5.09.2023, Źródło.

    Ile zarabia się teraz w IT?
    Sprawdź nasz nowy Raport Płacowy dla branży IT 2024