Rozwój Sztucznej Inteligencji (AI) nie bez powodu nazywany jest czwartą rewolucją przemysłową. Fundamentalnie zmienia bowiem sposób pracy niemal wszystkich ludzi na świecie, a na rynku pojawiają się nowe stanowiska pracy, takie jak na przykład AI Prompt Engineer. To obecnie jeden z najgorętszych i najbardziej rozchwytywanych zawodów na świecie.
Sprawdź, kim jest Prompt Inżynier, czym się zajmuje, co musi umieć i czy warto rozpocząć karierę w tym zawodzie.
Czym jest AI Prompt Engineering?
AI Prompt Engineering jest procesem konfigurowania podpowiedzi (promptów) dla systemów opartych na sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT czy Midjourney. Zapytania powinny być na tyle skuteczne, aby systemy AI były w stanie tworzyć precyzyjne i pożądane odpowiedzi.
Prompt (ang. podpowiedź) to z kolei instrukcja, która służy modelowi sztucznej inteligencji jako wskazówka, jakie odpowiedzi powinien generować. Zapytania mogą być zarówno proste (np. „Która godzina jest teraz w Australii?”), jak i kompleksowe (np. napisanie kodu w określonym języku programowania).
Modele AI są w stanie efektywnie uczyć się na tworzonych promptach i dzięki temu generować jeszcze lepiej dopasowane odpowiedzi, oparte na intencjach użytkowników.
Spodobał Ci się artykuł “AI Prompt Engineer – sztuczna Inteligencja tworzy nowy zawód?” Sprawdź:
Kim jest i czym zajmuje się AI Prompt Engineer?
Zawód Inżyniera AI Prompt pojawił się jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na pracowników, którzy rozumieją i potrafią pracować z narzędziami AI.
Jego praca polega na opracowywaniu, rozwijaniu i udoskonalaniu zapytań skierowanych do systemów sztucznej inteligencji. Znajomość języka naturalnego oraz systemów AI pozwala Inżynierowi Podpowiedzi na uzyskanie możliwie jak najlepszych odpowiedzi, wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Nic dziwnego, że coraz częściej tym zawodem interesuje się każda firma rekrutacyjna.
Zadaniem AI Prompt Inżyniera jest tworzenie i udoskonalania promptów (danych wejściowych), które następnie model sztucznej inteligencji może wykorzystać do wygenerowania określonych danych wyjściowych. Jego praca polega na eksperymentowaniu z różnymi podpowiedziami, aby uzyskać jak najlepsze wyniki z modelu AI. Nie używa do tego kodu, lecz instrukcji skierowanych do narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.
Zakres obowiązków AI Prompt Inżyniera
Specyfika pracy Inżyniera AI Prompt różni się w zależności od organizacji. Zazwyczaj jego główne zadania skupiają się na ulepszaniu wyników generowanych przez narzędzia AI.
AI Prompt Engineer projektuje, tworzy i testuje zapytania skierowane do aplikacji AI (takich jak narzędzia do generowania treści, chatboty czy wirtualni asystenci).
Jest również odpowiedzialny za analizę danych wyjściowych, a następnie optymalizację zapytań, skierowanych do narzędzi sztucznej inteligencji.
Co musi umieć AI Prompt Engineer?
Praca jako Inżynier AI Prompt jest zajęciem multidyscyplinarnym. Wymaga wiedzy z zakresu uczenia maszynowego i przetwarzania języka naturalnego.
Poza znajomością ekosystemu AI (np. ChatGPT), Prompt Engineer musi się również wykazać wiedzą i umiejętnościami w następujących obszarach:
- Znajomość technologii Big Data (ze względu na pracę z dużą ilością danych),
- Rozumienie języka naturalnego (NLP),
- Umiejętności analityczne,
- Umiejętności językowe,
- Kreatywność w tworzeniu i optymalizowaniu podpowiedzi (promptów).
Jak zostać AI Prompt Inżynierem?
Praca jako AI Prompt Engineer nie wymaga ani dyplomu z informatyki, ani zaawansowanych umiejętności kodowania. Inżynieria podpowiedzi daje możliwość rozwoju osobom kreatywnym o bardzo zróżnicowanych umiejętnościach.
Do jej wykonywania są również potrzebne umiejętności językowe i kognitywne. Idealnie w tym zawodzie powinny zatem odnaleźć się osoby, które mają wiedzę i doświadczenie z zakresu lingwistyki, psychologii lub komunikacji. Kluczowe jest bowiem poznanie i zrozumienie działania konkretnego narzędzia AI.
W tym momencie nie ma możliwości uzyskania w Polsce dyplomu uczelni wyższej z AI Prompt Inżynierii. Na rynku wciąż pojawiają się natomiast coraz nowsze kursy poświęcone sztucznej inteligencji. Dzięki nim można zrozumieć zasady działania narzędzi AI, a następnie postawić pierwsze kroki w tej prężnie rozwijającej się branży.
Czy AI Prompt Engineering to stabilna ścieżka kariery?
Wiele osób zastanawia się, czy AI Prompt Engineering stanowi stabilną ścieżkę kariery. Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką rozwija się sztuczna inteligencja i inne technologie, w obecnych czasach żadnej pracy nie można tak naprawdę uznać za stabilną.
Ze względu na innowacyjność tej technologii oraz świeżość i nienasycenie branży, obecnie jest doskonały moment na rozpoczęcie swojej kariery jako AI Prompt Engineer. Rewolucja AI dopiero się rozpoczęła, więc można bezpiecznie założyć, że zapotrzebowanie na Prompt Inżynierów będzie rosło, dopóki ludzie będą używać narzędzi AI.
Według danych udostępnionych przez Linkedin dla The Time³, liczba postów dotyczących sztucznej inteligencji wzrosła w ostatnim czasie aż 36-krotnie, zaś liczba ogłoszeń o pracę jako AI Prompt Engineer aż o 51% (między 2021 a 2022 rokiem).
O Autorze
Wojciech Kasiński – jego specjalność to rekrutacje IT i jest rekruterem z blisko trzyletnim doświadczeniem oraz product ownerem wewnętrznego systemu ATS w Devire. Swoje doświadczenie opiera na zrozumieniu rynku i wykorzystywanie najnowszych technologii. Jego zainteresowania zawodowe i naukowe obejmują Candidate Experience, Employer Branding, zachowania konsumenckie i wykorzystanie nowych technologii w automatyzacji pracy i biznesu.
Źródła wykorzystane w tym artykule: ¹Time, How the World Must Respond to the AI Revolution, dostęp: 5.06.2023, Źródło. ²Linkedin, Prompt Engineering 101 – Introduction and resources, dostęp: 5.06.2023, Źródło. ³Time, The AI Job That Pays Up to $335K—and You Don’t Need a Computer Engineering Background, dostęp: 5.06.2023, Źródło.