Praca na kontrakcie staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem na rynku IT. Co wpływa na decyzję kandydata o zmianie formy zatrudnienia? Powodów jest kilka, a korzyści wiele – bez względu na to, jaką ścieżkę kariery w branży IT wybierzesz – elastyczność takiej formy współpracy jest największą zaletą. Dlaczego warto zdecydować się na IT Contracting? B2B w branży IT – na co zwrócić uwagę podpisując umowę z firmą zewnętrzną?
W ubiegłym roku branża IT, jak każda inna, została dotknięta kryzysem związanym z koronawirusem. Jednak w tym przypadku, dla większości ekspertów, scenariusz był dość optymistyczny. Zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT rośnie, a to właśnie oni wydają się być brakującym elementem układanki. Firmy stają przed wyzwaniem sprostania oczekiwaniom grupy kandydatów zainteresowanych umową o pracę, jak i kontraktorów świadczących swoje usługi w oparciu o umowę B2B.
Korzyści płynące z IT Contractingu
W trakcie pandemii rzeczywiście przeważająca część specjalistów IT poszukiwała stabilności, ale zwiększa się też grupa osób które chcą pracować w oparciu o kontrakt B2B. Do jednych z najbardziej motywujących czynników do zmiany formy zatrudnienia w branży IT należą: wyższe wynagrodzenie, możliwość pracy zdalnej, oraz możliwość rozwoju umiejętności i kompetencji. Co sprawia, że coraz większa ekspertów decyduje się na pracę na kontrakcie?
Powodów popularyzacji tej formy współpracy jest wiele. Wspomniana wcześniej elastyczność jest jednym z nim. B2B w branży IT daje nie tylko możliwość szybkiej zmiany projektów, ale też możliwość rozwoju i pracy przy różnorodnych technologiach. Dostępność kontraktora zazwyczaj szacuje się od dwóch tygodniu do miesiąca, co jest dość istotnym kryterium dla firm, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku. Kolejnymi argumentami opowiadającymi się za pracą na kontrakcie są aspekty podatkowe oraz wyższe stawki oferowane przy tej formie zatrudnia.
Czasy, w których praca kontraktowa dotyczy wyłącznie nisko płatnych, podstawowych stanowisk już dawno dobiegły końca. Dziś prawie każda branża zatrudnia wykonawców na stanowiskach eksperckich lub do kadry zarządzającej. Dodatkowo, tego typu projekty pozwalają na rozwój zawodowy. Praca na projektach zapewnia unikalne doświadczenie, które można umieścić w CV, oraz może pomóc w rozszerzeniu sieci kontaktów.
B2B w branży IT – na co zwrócić uwagę podpisując umowę z firmą zewnętrzną?
Chociaż zalet pracy na kontrakcie jest bez wątpienia więcej, są też aspekty, o których warto pamiętać, podpisując umową z firmą zewnętrzną. Na co zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim na przerwy w świadczeniu usług oraz odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w toku świadczonych przez kontraktora usług.
O ile nieodpłatne przerwy w świadczeniu usług można stosunkowo łatwo zneutralizować doliczając do stawki godzinowej kontraktora dni wolne od świadczenia usług, o tyle zażegnanie ryzyka natychmiastowego zakończenia współpracy takie proste nie jest. Przy podpisywaniu umowy warto zwrócić uwagę na ciągłość pracy. Czy firma zewnętrzna, z którą ekspert chce podjąć współpracę, jest w stanie zapewnić tę cykliczność?
Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację, w której w wyniku błędu kontraktora przerywane zostaje działanie jakieś krytycznej aplikacji. Klient agencji outsourcingowej traci ciągłość swoich usług biznesowych i ponosi wymierne straty z tego powodu. Może się zdarzyć, że będzie chciał dochodzić odpowiedzialności z tytułu poniesionych strat od kontraktora.
Jak wiadomo osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze odpowiadają w takich sytuacjach całym swoim majątkiem. To co może pomóc w eliminacji takiego ryzyka to polisa OC. To rozwiązanie jest obowiązkowe w większości krajów Europy Zachodniej. Kontraktor decydując się na współpracę z firmą zobowiązany przedstawić polisę na konkretną kwotę. W Polsce nie spotkałem się z obowiązkiem wykupienia takiej polisy nie mniej warto o takiej możliwości pamiętać. Kwoty za tego typu ubezpieczenie wahają się od 300 to 1 000 PLN złotych rocznie w zależności od kwoty na jaką się ubezpieczymy.
Praca na kontrakcie - kiedy warto się zdecydować?
Kandydatom trudno jest zdecydować, czy odejście z etatu na rzecz pracy na kontrakcie jest dla nich korzystne. Wiele osób poszukujących pracy obawia się tymczasowego charakteru IT Contractingu. Czy te obawy są zasadne? Dynamicznie rozwijający się rynek contractingu IT jest wystarczającym dowodem, że często zaniepokojeniu towarzyszą mylne wyobrażania związane z tą tematyką lub negatywne doświadczenia z przeszłości.
Warto zwrócić uwagę, że praca na kontrakcie może przynieść wiele korzyści takich jak elastyczna forma zatrudnienia, wyższe zarobki, możliwości rozwoju zawodowego oraz ciekawe projekty i technologie. Wszystko zależy do profilu działalności, ale też samego zapisu umowy B2B. Warto więc nie tylko zastanowić się nad odpowiednim rodzajem umowy, lecz także nad wszystkim powiązanymi z tym aspektami.
Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.