Branża sprzętu medycznego na polskim rynku pracy
  • Branża sprzętu medycznego na polskim rynku pracy — trendy i wyzwania

     

    Globalny rynek sprzętu medycznego przeżywa obecnie dynamiczny wzrost. Przewiduje się, że jego wartość, która w 2017 roku wynosiła 298 miliardów funtów w ciągu 10 lat podwoi się. Na rozwój branży ma wpływ przede wszystkim wzrost zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania medyczne oraz innowacyjne technologie. Jednocześnie postępująca cyfryzacja i nowe regulacje prawne sprawiają, że organizacje muszą mierzyć się wciąż nowymi wyzwaniami.

    Polska, z jej starzejącym się społeczeństwem i rosnącymi wydatkami na ochronę zdrowia, również staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla firm tego sektora. Sprawdźmy, jakie trendy obecnie kształtują branżę sprzętu medycznego w Polsce oraz jakie możliwości rozwoju kariery ona oferuje. 

    Dynamiczny rozwój technologii w branży sprzętu medycznego

    Dynamiczny rozwój technologii stanowi jedną z kluczowych sił napędowych branży sprzętu medycznego. Telemedycyna, sztuczna inteligencja i robotyka umożliwiają coraz bardziej precyzyjne diagnozowanie i leczenie pacjentów. Przedkłada się to bezpośrednio na większą efektywność opieki zdrowotnej i poprawę jakości usług medycznych. 

    Istotnym motorem ekspansji są technologie medyczne, takie jak diagnostyka i chirurgia wspomagana robotyką. Przed firmami, które potrafią znaleźć skuteczne sposoby integracji algorytmów i zaawansowanych możliwości uczenia maszynowego, otwiera się ogromna szansa na rozwinięcie portfolio produktów z zakresu opieki zdrowotnej. 

    Rozwój technologii w branży medycznej przedkłada się na nowe możliwości zatrudnienia na takich stanowiskach jak specjaliści ds. informatyki medycznej, inżynierowie biomedyczni czy eksperci ds. sztucznej inteligencji. Pojawiają się również nowe wakaty dla osób z różnymi umiejętnościami i wykształceniem. Należy jednak podkreślić, że praca w tej branży niezmiennie od lat wiąże się z koniecznością ciągłego doskonalenia kompetencji oraz inwestowaniem w rozwój zawodowy. 

    Rosnące znaczenie sztucznej inteligencji w branży sprzętu medycznego

    Sztuczna inteligencja staje się integralną częścią rozwoju i innowacji w branży sprzętu medycznego. Według raportu Grand View Research oczekuje się, że wielkość rynku AI w opiece zdrowotnej wzrośnie z 15,4 miliarda dolarów w 2022 roku aż do 208,2 miliarda dolarów w 2030 roku. 

    AI ma potencjał zrewolucjonizować wiele aspektów tej branży. Możliwości, które stwarza, wydają się być bowiem nieograniczone. Bezsprzecznie posiada potencjał m.in. do usprawnienia opieki zdrowotnej, zwiększenia jej dostępności oraz poprawy życia pacjentów. 

    Firmy branży sprzętu medycznego zaczynają więc rozwijać swoje portfolio produktowe za pomocą sztucznej inteligencji. Coraz częściej wykorzystują rozwiązania AI do przetwarzania i analizowania danych zdrowotnych pacjentów, co pozwala im precyzyjniej i szybciej wykrywać choroby, zaburzenia czy nieprawidłowości. 

    W związku z rozwojem AI, firmy sektora medycznego zaczynają oferować coraz większe możliwości kariery dla osób o różnych kwalifikacjach i umiejętnościach, które chcą być częścią tej nadchodzącej rewolucji. 

    Rozpowszechnienie telemedycyny

    Wirtualne konsultacje, telemedycyna i nowoczesne platformy internetowe stają się coraz powszechniejsze. Zapotrzebowanie na rozwiązania z zakresu e-zdrowia wciąż rośnie. Ma to ścisły związek ze starzeniem się polskiej populacji oraz dążeniem do spersonalizowanych i wydajnych usług medycznych. 

    Telemedycyna może zapewnić dostęp do opieki zdrowotnej osobom, które mają trudności z dotarciem do lekarza. Skraca również czas oczekiwania na wizyty oraz zmniejsza koszty opieki zdrowotnej. 

    W Polsce telemedycyna znajduje się obecnie w fazie dynamicznego rozwoju. Wartość polskiego rynku szacuje się obecnie na 10 mld złotych. Eksperci przewidują, że proces cyfryzacji w obszarze ochrony zdrowia będzie dynamicznie się rozwijał. W związku z tym można spodziewać się, że telemedycyna wkrótce stanie się integralną częścią polskiego systemu ochrony zdrowia. 

    Rozwój technologii laboratoryjnej

    Szybki postęp technologiczny w dziedzinie laboratoryjnej stanowi jeden z kluczowych trendów kształtujących współczesny rynek sprzętu medycznego. Rozwój tej dziedziny w znaczący sposób wpływa na poprawę jakości opieki zdrowotnej, skrócenie czasu diagnozy i leczenia oraz zwiększenie precyzji badań. 

    Aktualnie mamy do czynienia ze wzrostem automatyzacji procesów, wprowadzanie robotyki laboratoryjnej oraz innowacyjnych technologii w branży diagnostyki. Pracownicy z umiejętnościami obsługi nowoczesnych urządzeń diagnostycznych, programowania i utrzymania systemów automatyzacji stają się coraz bardziej poszukiwani. Postęp w dziedzinie biologii molekularnej i genetyki przyczynia się również do rosnącego znaczenia diagnostyki molekularnej. W związku z tym możemy się spodziewać rosnącego zapotrzebowania na ekspertów diagnostyki oraz promocji urządzeń wśród klientów laboratoryjnych. 

    Oczekiwania kandydatów w branży sprzętu medycznego

    Od niedawna kandydaci starający się o pracę w branży sprzętu medycznego coraz większą wagę przywiązują do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dotyczy to zarówno osób z działów sprzedaży, jak i terenowych inżynierów serwisu. Coraz częściej wybierają oferty pracy, które nie wymagają częstych wyjazdów służbowych i pozwalają na większą elastyczność w kwestii godzin pracy. Kandydaci nie chcą już pracować na terenie całej Polski. 

    W związku z tym oferty pracy na terenie maksymalnie trzech województw cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem. Praca terenowa wiąże się natomiast ze znaczącym wzrostem ich oczekiwań finansowych. Z uwagi na konieczność częstszych podróży, pracownicy oczekują adekwatnego wynagrodzenia, premii oraz dodatkowych korzyści za ich dyspozycyjność i poświęcony czas. 

    Firmy z branży sprzętu medycznego, które chcą przyciągać i utrzymać najlepszych pracowników, muszą zrozumieć oczekiwania kandydatów i dostosować się do tych zmian. Wiedza zatrudnionych specjalistów jest bowiem kluczowa dla rozwoju każdej firmy w tym sektorze. 

    Pracownicy poszukują pracodawców, którzy nie tylko zaoferuję lepsze wynagrodzenie, ale również dadzą większe możliwości rozwoju zawodowego. Takie, które w pełni przygotują ich do pełnienia odpowiedzialnej roli w zakresie obsługi sprzętu służącego do ratowania życia — dodaje Wioletta Nowak, Country HR Manager, Dräger Polska Sp. z o.o. 

    Większa świadomość kandydatów

    Osoby starające się o pracę w branży sprzętu medycznego są coraz bardziej świadome posiadanych przez siebie unikalnych i poszukiwanych kompetencji. Są pewne swoich umiejętności i zdają sobie sprawę z własnej wartości na rynku pracy. Nie boją się wyzwań i chętnie poszerzają swoje umiejętności. Pozwala im to jeszcze bardziej świadomie nawigować swoim rozwojem i karierą zawodową. 

    Wśród inżynierów technicznych obserwujemy obecnie dużą rotację. Wielu z nich chętnie zmienia pracę, szukając nowych wyzwań i lepszych możliwości rozwoju. Najbardziej poszukiwani są inżynierowie serwisu z umiejętnościami sprzedażowymi oraz handlowcy z kompetencjami technicznymi dodaje Wioletta Nowak, Country HR Manager, Dräger Polska Sp. z o.o. 

    Oczekiwania pracodawców w branży sprzętu medycznego

    Wraz z rozwojem branży sprzętu medycznego, można zauważyć większe zapotrzebowania na specjalistów ds. technologii. Prowadzi to do rosnącej konkurencji o najlepszych pracowników i bezpośrednio przekłada się na poziom wynagrodzenia i oferowane warunki pracy. Zmianom ulegają również wymagania stawiane przed kandydatami. W dużej mierze zależą one od działu, do którego mają zostać zatrudnieni. 

    Wiedza techniczna i merytoryczna

    Wzrost znaczenia technologii w medycynie stawia coraz większe wymagania techniczne i merytoryczne przed pracownikami branży sprzętu medycznego. Dotyczy to nie tylko zespołów badawczych czy produkcyjnych, ale również działów sprzedaży. Zrozumienie specyfiki i działania nowoczesnych urządzeń medycznych staje się niezbędnym elementem ich sukcesu. 

    Absolwenci kierunków medycznych i okołomedycznych lub studiów technicznych mają ogromne szanse na rozwój kariery w branży sprzętu medycznego. Posiadają bowiem niezbędną wiedzę, która pozwala im na swobodne poruszanie się w niuansach specjalistycznego sprzętu. Poza tym ich doświadczenie w kontaktach z pacjentami stanowi cenny atut w budowaniu relacji z klientami. 

    W nadchodzącym roku rynek sprzętu medycznego pozostanie również otwarty na absolwentów inżynierii biomedycznej. Cieszą się oni niesłabnącym zainteresowaniem wśród firmy tego sektora. Posiadają bowiem niezbędną wiedzę medyczną i techniczną. 

    Kompetencje miękkie

    W branży sprzętu medycznego coraz większą rolę odgrywają kompetencje miękkie. Dotyczy to nie tylko działów komercyjnych, ale również technicznych. Oprócz specjalistycznej wiedzy, kluczowe stają się umiejętności interpersonalne i komunikacyjne, które pozwalają na efektywne budowanie relacji z klientami, współpracownikami i partnerami biznesowymi. 

    Wymagający charakter pracy w branży medycznej często stawia pracowników w sytuacjach, gdzie szybkie i skuteczne rozwiązywanie problemów jest niezbędne. Kompetencje miękkie pozwalają im nie tylko lepiej się komunikować, ale również budować zaufanie i długoterminowe relacje oraz efektywniej pracować pod presją. 

    Znajomość języka angielskiego

    Biegła znajomość języka angielskiego jest obecnie kluczowym czynnikiem wpływającym na szanse na zatrudnienie i rozwój kariery w branży sprzętu medycznego. Większość szkoleń oraz dokumentacji w międzynarodowych firmach jest sporządzana właśnie w tym języku. 

    Znajomość angielskiego daje więc możliwość dostępu do najnowszej wiedzy. Pozwala również uczestniczyć w targach i konferencjach branżowych. Umożliwia również komunikację z klientami, partnerami biznesowymi oraz współpracownikami z innych krajów, jak również reprezentowanie firmy na arenie międzynarodowej. 

    Wiedza z zakresu digital marketingu

    Coraz częściej od działów marketingu branży sprzętu medycznego oczekuje się kompetencji z zakresu digital marketingu. Są one niezbędne w procesie zwiększania widoczności firmy, pozyskaniu nowych klientów i budowaniu silnej pozycji na rynku. Posiadając takie umiejętności, można z łatwością dotrzeć do klientów oraz efektywnie promować produkty i usługi online. 

    Zarobki w branży sprzętu medycznego

    Sprawdź aktualne wynagrodzenia w branży sprzętu medycznego w Polsce. 

    W ostatnich latach mamy do czynienia ze znacznym wzrostem wynagrodzeń w branży sprzętu medycznego. Jest on szczególnie widoczny w przypadku inżynierów i handlowców z kompetencjami technicznymi. Na wzrost płac ma wpływ wiele czynników — m.in. coraz większe zapotrzebowania na opiekę zdrowotną, konkurencyjność rynku i rosnące wymagania w branży. Poza tym szybki rozwój technologiczny w dziedzinie medycyny stwarza zapotrzebowanie na nowe urządzenia i rozwiązania oraz ściśle związane z nimi kompetencje. 

    W branży sprzętu medycznego można więc liczyć na konkurencyjne zarobki. Oczywiście jak w każdym sektorze, poszczególne stanowiska wiążą się z różnymi poziomami wynagrodzenia. Przykładowo, Dyrektorzy ds. Marketingu czy Sprzedaży mogą liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki niż Key Account Managerowie czy Managerowie ds. Marketingu. 

    Najwyższe wynagrodzenie (na poziomie nawet 50 000 PLN brutto) trafia na konta osób na stanowiskach: Sales & Marketing Director, Sales Director oraz Marketing Director. Średnie zarobki Field Force Managera, Marketing Managera czy Service Managera wynoszą 25 000 PLN brutto. Natomiast najniższy poziom wynagrodzeń jest oferowany osobom na takich stanowiskach jak Marketing Specialist (maksymalnie 12 000 PLN), Quality Specialist (12 000 PLN) czy Tender Specialist (13 000 PLN). 

    Sytuacja w ostatnich latach wskazuje na przyspieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń inżynierów oraz handlowców z kompetencjami technicznymi. W dużej mierze ze względu na trendy ekonomiczne, jak i ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru, pracownicy mogą swobodnie podejmować decyzje dotyczące nowych wyzwań zawodowych. Mają pełną świadomość chłonności rynku i pojawiających się ofert w tym sektorze — mówi Wioletta Nowak, Country HR Manager, Dräger Polska Sp. z o.o.

    Branża sprzętu medycznego na polskim rynku pracy — podsumowanie

    Starzejące się społeczeństwo, postęp technologiczny, rozwój sztucznej inteligencji i wzrost znaczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej stwarzają nowe możliwości dla branży sprzętu medycznego w Polsce. Jej dynamiczna ekspansja stwarza nowe możliwości zatrudnienia oraz ogromny potencjał rozwoju kariery dla osób o różnych kwalifikacjach i umiejętnościach. Jednocześnie stawia przed pracownikami i firmami wiele wyzwań związanych z ciągłym doskonaleniem kompetencji i dostosowywaniem się do zachodzących zmian. 

    Główne czynniki napędzające rozwój branży sprzętu medycznego w Polsce obejmują przede wszystkim dynamiczny postęp technologiczny, rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania medyczne, zmieniające się potrzeby demograficzne społeczeństwa oraz wzrost świadomości zdrowotnej. Zwiększająca się liczba starszych pacjentów i rosnąca świadomość społeczeństwa na temat opieki zdrowotnej sprzyjają również rozwojowi tej branży.

    Rozwój telemedycyny przynosi liczne korzyści dla polskiego systemu ochrony zdrowia, w tym poprawę dostępności do opieki zdrowotnej dla mieszkańców nawet w najbardziej oddalonych regionach, optymalizację procesów diagnostycznych i leczniczych, redukcję kosztów związanych z transportem pacjentów oraz zwiększenie efektywności działań medycznych poprzez zdalne monitorowanie pacjentów.

    W branży sprzętu medycznego w Polsce obecnie poszukiwane są różnorodne umiejętności, jednak szczególnie wysoko cenione są kompetencje techniczne, w tym znajomość najnowszych technologii medycznych oraz umiejętność ich stosowania. Ponadto, istotne są umiejętności związane z zarządzaniem projektami, normami bezpieczeństwa i jakością, a także zdolność do pracy w zespole i komunikacji z różnorodnymi grupami interesariuszy, w tym lekarzami, pielęgniarkami i innymi specjalistami medycznymi.

    O autorze

    Monika Radziszewska (Wiśniewska) to doświadczony lider zespołu w rekrutacji stałej Life Sciences w firmie rekrutacyjnej Devire. Jako Senior Team Leader Life Sciences, jest odpowiedzialna za kierowanie zespołem oraz rozwijanie projektów związanych z rekrutacją w farmacji i sprzęcie medycznym. 

    Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? A może szukasz najlepszych ekspertów do kluczowego projektu? Nasza specjalizacja to m.in. rekrutacja farmacji, sprzęcie medycznym i laboratoriach. Odkryj, co możemy dla Ciebie zrobić.

    Źródła wykorzystane w tym artykule: ¹KPMG, Advertisement of Medical Devices Local regulations in Central and Eastern European countries, dostęp: 6.02.2024, Źródło; ²Grand View Research, AI In Healthcare Market Size, Share & Trends Analysis Report By Component (Software Solutions, Hardware, Services), By Application (Virtual Assistants, Connected Machines), By Region, And Segment Forecasts, 2024 – 2030, dostęp: 6.02.2024, Źródło; ³Polska Izba Producentów Urządzeń Medycznych POLMED, Podsumowanie 2023 roku i perspektywy na rok 2024 dla wyrobów medycznych, dostęp: 6.02.2024, Źródło; ⁴Rzecznik Praw Pacjenta, Poradniki dla pacjentów oraz lekarzy dotyczące zasad korzystania z teleporad, dostęp: 6.02.2024, Źródło; ⁵Polska Izba Producentów Urządzeń Medycznych POLMED, Sektor wyrobów medycznych w Polsce. Wielkość, oddziaływanie, znaczenie, dostęp: 6.02.2024, Źródło.

    Ile zarabia się teraz w IT?
    Sprawdź nasz nowy Raport Płacowy dla branży IT 2024