Nie tylko rekrutacje. Co jeszcze robi dział HR?
  • Nie tylko rekrutacje. Co jeszcze robi dział HR?

     

    Nawet jeśli firma nie poszukuje aktywnie nowych pracowników, dział HR odgrywa ważną rolę w firmie i biznesie, a obowiązki specjalistów z tego zespołu, różnią się w zależności od wielkości i struktury organizacji. Rola działu HR jest znacznie szersza niż tylko prowadzenie projektów rekrutacyjnych. Zaangażowanie tych specjalistów jest kluczowe dla niemalże wszystkich procesów dotyczących zatrudnionych w firmie pracowników. HR ma też wpływ w kształtowanie ogólnej strategii firmy. Sprawdź, co robi HR, gdy nie prowadzi rekrutacji. 

    Wyzwania HR w 2023 roku

    W miarę jak rynek pracy zmienia się, a pracodawcy mierzą się z nowymi wyzwaniami, dział HR podejmuje inicjatywy, aby nadążyć za tymi zmianami. Obecnie globalne rynki przeżywają burzliwy okres, który oddziałuje również na wiele branż w Polsce. Firmy muszą radzić sobie z inflacją, kryzysem energetycznym czy restrukturyzacjami w skuteczny i jednocześnie optymalny dla realizowanego biznesu sposób. Nie jest to łatwe zadanie dla działów HR, które potrzebują konkretnych strategii komunikacji, solidnego podejścia do dbania o dobre samopoczucie pracowników, a także odpowiednich partnerów, z którymi mogą konstruktywnie współpracować w tym czasie zmian. Na czym skupią się działy HR w 2023 roku? 

    Budowanie zaangażowania przepisem na sukces

    Zaangażowanie pracowników jest niezbędne do wprowadzania pozytywnych zmian i zwiększania efektywności w każdej organizacji – to zdanie, do którego nie trzeba przekonywać. Aby to osiągnąć, HR nadaje priorytet dwóm celom: aktywnemu rozwiązywaniu problemów osób zatrudnionych, a także zwiększaniu zaangażowania na wszystkich poziomach w ramach działalności firmy. HR tworzy atmosferę współpracy, dopracowując rolę każdego pracownika oraz zapewnia, że wszyscy zmierzają do tych samych celów. Środowisko zorientowane na zespół eliminuje niedopowiedzenia i pozwala pracownikom harmonijnie współpracować w dążeniu do sukcesu każdego dnia.  

    Możliwość wykazania się zaangażowaniem i troską o pracowników stała się kluczowa już w czasie pandemii. Dziś ten trend jest jeszcze silniejszy, a pracownicy są bardziej świadomi w swoich oczekiwaniach. Działy HR, które nie posiadają strategii budowania zaangażowania, powinny skupić się na jak najszybszym jej opracowaniu, bowiem wpływa ona bezpośrednio na możliwość utrzymania zespołu i zmniejszenie rotacji, co ma dużą wartość w czasach dynamicznych zmian na rynku pracy.

    Wellbeing nigdy nie był ważniejszy

    W 2023 roku działy HR również kładą nacisk na dobre samopoczucie pracowników. Dlaczego? Nieprzewidywalność oraz życie w permanentnym stresie są dziś bardzo częste. HR oferując szereg korzystnych programów — takich jak ścieżki rozwoju, harmonogramy urlopów (czasem nawet już nielimitowanych), dostosowane do potrzeb świadczenia pozapłacowe i programy edukacyjne nt. zdrowiama realny wpływ na poprawę nastroju zatrudnionych i w konsekwencji zwiększenie produktywności zespołów. Dużą rolę odgrywają tu indywidualne konsultacje specjalistyczne. Coraz częściej pracodawcy oferują spotkania z psychologami, coachami, realizują webinary o tematyce mindfullness, wdrażają elastyczny system pracy czy szkolenia dotyczące samoświadomości i dobrostanu. 

    Audyt płac potrzebny od zaraz

    Początek roku to także dla działu HR czas na podsumowanie i rewizje. W sytuacji kryzysu firmy stają przed trudnym zadaniem modyfikacji biznesu, by nadal działać efektywnie i konkurencyjne. Część firm wybiera politykę oszczędności, np. zwolnienia lub wstrzymanie zatrudnienia, podczas gdy inne szukają alternatywnego rozwiązania w postaci zmiany polityki wynagrodzeń czy korzystania z elastycznych i zewnętrznych form zatrudnienia w tym outsourcing. 

    Audyt płacowy jest często niezbędny, aby upewnić się, że system wynagrodzeń w firmie spełnia oczekiwania zarówno pracowników, jak i pracodawcy. Podczas audytu dział HR dokonuje przeglądu zasad funkcjonowania i form wynagradzania, a także analizy dokumentów, oceny regulaminów premiowania oraz przeprowadzają wywiady z menedżerami w celu lepszego poznania potencjalnych słabości istniejących systemów. W wyniku audytu HR dowiaduje się, jak obecne wynagrodzenia wypadają na tle trendów rynkowych, co pozwoli na podjęcie niezbędnych kroków w celu odpowiedniej optymalizacji wynagrodzeń pracowników.  

    Jakie są aktualne zarobki w Polsce? Sprawdź Raport Płacowy Devire.   

    Dostosowanie struktury i zasobów grupy do obecnych potrzeb

    Firmy w Polsce dają szereg sygnałów o potencjalnych trudnościach finansowych. W związku z trudną sytuacją w naszym regionie Europy i wzrostem inflacji, które doprowadziły do zwiększenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, wielu zatrudnionych obecnie obawia się o swoją pracę. Eksperci HR wiedzą, że utrzymanie pozytywnych relacji z pracownikami to nie tylko początek współpracy, ale także sposób jej zakończenia. Dlatego też w momencie zwolnień w firmie, zapewnienie wsparcia dla pracowników jest priorytetem dla działów HR.  

    Dbają oni nie tylko o transparentną komunikację, ale też o sam proces zwolnienia oraz doświadczenie pracowników związane właśnie z tą decyzją. Programy outplacementowe, pomoc w przygotowaniu dokumentów, sesje treningowe rozmów kwalifikacyjnych oraz profesjonalne referencje są doceniane przez osoby poszukujące nowych możliwości na rynku pracy. Dodatkową pomocą mogą być bezpłatne dni wolne do wykorzystania w tym właśnie celu.

    Rewizja partnerów, nowe warunki, nowe rozwiązania

    Początek roku to również dobry moment na rewizje partnerów biznesowych. Jak zaznaczyłam na wstępie, w obecnych czasach, eksperci HR, nie tylko rekrutują, ale też opracowują kompleksowe strategie optymalizacji wydajności pracowników, dbają o ich dobrostan i programy rozwojowe, przyczyniają się do maksymalizacji sukcesu organizacji. Przy tak dużej odpowiedzialności i zakresie zadań, część firm, decyduje się na korzystanie z usług agencji rekrutacyjnej, bądź też dostarczania specjalistów na zasadzie outsourcingu. Agencje rekrutacyjne dysponują dziś nowoczesnymi rozwiązaniami poszukiwania talentów, a dzięki aktualnej wiedzy dotyczącej dynamiki na rynku pracy, są one w stanie sprawnie pomóc w wypełnieniu krytycznych luk w strukturze organizacyjnej.  

    Trudno jest jednak wybrać jedną czy dwie agencje spośród tysięcy takich firm działających w Polsce. Jak w każdej dziedzinie, referencje – zarówno nieformalne, jak i te udostępniane przez firmę czy jej partnerów, są nieocenionym źródłem informacji. Platforma Clutch jest miejscem, które warto zweryfikować, by zasięgnąć opinii nt. potencjalnego partnera. Znajdują się tu zweryfikowane rekomendacje klientów oraz niezbędne informacje o firmie i usługach. Zrozumienie możliwości i sposobu działania danej agencji pozwala oszacować skuteczność, z jaką będą realizowane zlecane procesy. Warto zajrzeć na platformę Clutch w rekomendacje klientów i konkretne case studies. Kolejnym krokiem w ocenie wiarygodności potencjalnego partnera jest kontakt bezpośredni – np. telefoniczny. Zaangażowanie i dojrzałość biznesowa Partnera po drugiej stronie może być wskazówką, że podejmujemy działania z firmą, która zatrudnia kompetentnych i wyspecjalizowanych pracowników.

    Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? A może szukasz najlepszych ekspertów na rynku pracy, z którymi zrealizujesz kluczowy projekt? Zleć rekrutację ekspertom Devire.

    Nie tylko rekrutacje. Co jeszcze robi dział HR?

    Rola działu HR zmieniła się dynamicznie, przekształcając się z funkcji administracyjnej w ważnego partnera biznesowego. W miarę jak zmieniał się krajobraz biznesowy, działy HR starały się nadążyć za aktualnymi trendami w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu czy różnorodności. Jednocześnie ostra rywalizacja o największe talenty wywołała lawinę innowacyjnych programów zarządzania wydajnością, a także inicjatyw związanych z zaangażowaniem i rozwojem pracowników. W związku z tym stało się jasne, że skuteczna strategia employer brandingowa musi być płynnie powiązana z ogólnymi celami biznesowymi. Stworzenie, a potem egzekwowanie owej strategii jest priorytetem ekspertów HR. Pewne jest to, że nawet gdy HR nie prowadzi w danym momencie procesów rekrutacyjnych, bądź gdy te procesy prowadzi dla nich, agencja zewnętrzna, specjaliści HR, mają szereg zadań mających na celu budowania angażującego miejsca pracy i rozwojowych doświadczeń dla zatrudnianych w organizacji osób.  

    O Autorze “Nie tylko rekrutacje. Co jeszcze robi dział HR?”

    Iwona Soroko-Pasiroska – Business Manager IT Contracting – opowiada za współpracę z kluczowymi partnerami Devire oraz dostarczanie kompetencji technicznych na kontrakty, jak również działania employer brandingowe do współpracowników IT. Iwona ma wieloletnie doświadczenie we współpracy biznesowej. Swoją karierę zawodową rozpoczynała od sprzedaży rozwiązań reklamowych w wydawnictwie Murator. Następnie zajmowała się sprzedażą rozwiązań rekrutacyjnych i employer brandingowych m.in., w grupie Agora S.A, spółce GoldenLine oraz portalu dla branży IT – Bulldogjob. 

    Ile zarabia się teraz w IT?
    Sprawdź nasz nowy Raport Płacowy dla branży IT 2024