Firmy coraz częściej zdają sobie sprawę, że efektywny biznes znaczy też różnorodny i oparty społecznym włączeniu. Diversity & Inclusion (D&I) stało się fundamentem budowania silnych zespołów i tworzenia innowacyjnych rozwiązań. W HR ma to szczególne znaczenie, bo to właśnie tam zaczyna się promowanie i zarządzanie różnorodnością w pracy. Właśnie dlatego przygotowaliśmy praktyczną checklistę, która pomoże w budowaniu polityki D&I. Dzięki niej łatwiej będzie zidentyfikować ewentualne luki w obszarach różnorodności w swojej organizacji oraz móc ocenić zakres obecnych praktyk, polityk i procesów.
Diversity & Inclusion — checklist dla HR
Wydzieliliśmy trzy kluczowe obszary, które dotyczą D&I w HR: rekrutację i zatrudnienie, kulturę organizacji oraz employer branding.
Dobrze jest też mieć plan. Dzięki konkretnym etapom łatwiej będzie wdrożyć to, co zaplanowane w konsekwentny sposób.
Etap 1: Świadomość
Rozpoznanie potrzeby zmian to podstawa. Zauważenie, że Twoja firma musi poprawić swoje praktyki w zakresie różnorodności i integracji jest pierwszym etapem do reszty zmian.
Zidentyfikuj kluczowych stakeholderów: Określ, kto będzie odpowiedzialny za prowadzenie inicjatyw DEI w twojej organizacji.
Ustal punkt odniesienia. Ocena obecnego stanu różnorodności i integracji w firmie poprzez gromadzenie danych demograficznych i opinii pracowników.
Etap 2: Komplementarność
Opracuj strategię D&I. Stwórz kompleksowy plan określający cele firmy w zakresie DEI i kroki niezbędne do ich osiągnięcia.
Upewnij się, że macie możliwość szkolenia z D&I. Zaoferuj warsztaty, seminaria lub kursy online, aby edukować pracowników na tematy związane z różnorodnością i integracją.
Zaplanuj wdrażanie polityk włączających. Dokonaj przeglądu polityki firmy, aby upewnić się, że jest ona inkluzywna i sprawiedliwa dla wszystkich pracowników.
Etap 3: Działanie
Alokacja zasobów to kolejny krok. Przeznacz czas, personel i zasoby finansowe na wsparcie inicjatyw DEI.
Wyznacz mierzalne cele. Ustal jasne, wymierne cele w zakresie poprawy różnorodności i integracji w organizacji.
Pamiętaj o odpowiedzialności liderów. Upewnij się, że managerowie wyższego szczebla są odpowiedzialni za napędzanie postępów w zakresie D&I i są rozliczani z realizacji celów.
Etap 4: Zintegrowanie
Osadzenie D&I w kulturze organizacyjnej jest kluczowe. Zintegruj zasady różnorodności i integracji z podstawowymi wartościami i misją firmy.
Możesz stworzyć integracyjnie grupy zasobów pracowniczych (ERG). Utwórz ERG, aby wspierać niedostatecznie reprezentowanych pracowników i wspierać poczucie przynależności.
Promuj zróżnicowane przywództwo. Zachęcaj do różnorodności na szczeblu kierowniczym, biorąc pod uwagę różnych kandydatów na stanowiska kierownicze i zapewniając możliwości mentorskie.
Etap 5: Zrównoważony rozwój
Rozwój to także ciągła ocena i udoskonalanie strategii D&I. Regularnie weryfikuj skuteczność swoich inicjatyw DEI i wprowadzaj niezbędne poprawki.
Dziel się najlepszymi praktykami. Współpraca z innymi firmami i liderami branży w celu wymiany spostrzeżeń i czerpania z ich doświadczeń.
Promuj różnorodność, równość i integrację w swojej branży i społeczności, sponsorując wydarzenia, uczestnicząc w konferencjach i opowiadając się za zmianami.
Skupimy się tu na tworzeniu strategii rekrutacyjnych uwzględniających różnorodność kandydatów oraz eliminacji potencjalnych barier dla różnych grup, w tym mniejszości i osób wykluczonych społecznie. Sprawdź, o co zadbać w swojej firmie poniżej.
Świadomość
- Upewnij się, że powszechna jest świadomość własnych uprzedzeń wśród członków zespołów rekrutacyjnych.
- Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą różnorodność w miejscu pracy.
- Zidentyfikuj potencjalne bariery i nierówności w procesie rekrutacji i zatrudniania.
Komplementarność
- Rozważ różne kanały rekrutacyjne, aby dotrzeć do szerokiego spektrum kandydatów.
- Przygotuj szkolenia związane z równością i inkluzywnością dla wszystkich pracowników odpowiedzialnych za rekrutację i zatrudnianie.
Działanie
- Upewnij się, że stosujesz neutralne pod względem płci i stanowisk ogłoszenia o pracę.
- Sprawdź czy informacje o wymaganiach i procesie rekrutacji są klarowne i napisane prostym językiem.
- Miej pewność, że nie wykluczasz kandydatów z rożnym doświadczeniem oraz że uwzględniacie różnorodne ścieżki kariery w procesie rekrutacyjnym.
- Organizuj szkolenia Hiring Managerów, aby unikać uprzedzeń i wykluczeń w procesie oceny kandydatów po stronie zatrudniających zespołów.
- Sprawdź, czy dysponujesz strukturalnym programem onboardingu, który uwzględnia aspekty różnorodności i inkluzywności, informuje o politykach i wartościach organizacji oraz promuje poczucie przynależności dla wszystkich pracowników.
Zintegrowanie
- Sprawdź czy polityki rekrutacyjne wolne od uprzedzeń i dyskryminacji są zaimplementowane w waszych procesach rekrutacyjnych.
- Utwórz komitet ds. różnorodności i inkluzywności, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie postępów i wdrażanie inicjatyw D&I w zakresie rekrutacji złożony ze specjalistów HR.
- Stwórz przestrzeń dla pracowników do dzielenia się opiniami, pomysłami i doświadczeniami. Może to być specjalna skrzynka e-mail, przestrzeń w intranecie, desygnowana rola w organizacji.
Zrównoważony rozwój
- Monitoruj i analizuj dane dotyczące różnorodności w procesie rekrutacji i zatrudniania w celu oceny postępów i identyfikacji obszarów wymagających poprawy. Na przykład zrób ewaluację pól w systemach i formularzach do obsługi kadrowej.
Promowanie różnorodność i włączenia w miejscu pracy zaczyna się od przyjrzenia się swoim procesom rekrutacyjnym, a eksperci HR sprawdzą, czy są one dostosowane do zapewnienia równych szans wszystkim kandydatom, ale też czy wewnętrzne procesy są komplementarne. Ważne jest, aby działania były trwałe i regularnie rewidowane.
Koncentrujmy się na budowaniu otwartego i włączającego środowiska pracy, w którym różnice są doceniane i wykorzystywane jako siła napędowa innowacji. Zadbaj w swojej firmie o te aspekty.
Świadomość
- Zdefiniuj misję, wartości i cele organizacji związane z różnorodnością i włączaniem.
Komplementarność
- Podczas tworzenia zespołów lub grup projektowych pamiętaj o uwzględnieniu różnych perspektyw i umiejętności.
- Zachęcaj do współpracy między różnymi zespołami i działami, aby promować wymianę wiedzy i współdziałanie.
- Uznawaj i nagradzaj współpracę wśród pracowników.
Działanie
- Twórz jasne i jednoznaczne procedury dotyczące zgłaszania incydentów związanych z nierównością lub wykluczeniem.
- Organizuj wydarzenia i inicjatywy, które promują różnorodność kulturową jako aspekt kultury waszej organizacji.
- Ustanów programy szkoleniowe dla kadry kierowniczej w zakresie różnorodności i włączenia, aby zapewnić ich zaangażowanie i przywództwo w tych obszarach.
- Organizuj regularne spotkania lub warsztaty, które umożliwiają pracownikom wyrażanie swoich opinii i głoszenia różnych punktów widzenia.
Zintegrowanie
- Włącz zasady różnorodności i inkluzywnosci do polityk personalnych, procesów oceny pracowników i wynagradzania.
- Wprowadź polityki, które zapobiegają dyskryminacji, mobbingowi i uprzedzeniom w miejscu pracy.
- Promuj równy dostęp do rozwoju zawodowego i awansu dla wszystkich pracowników, eliminując bariery i uprzedzenia.
- Wspieraj różnorodność i inkluzywność poprzez współpracę z organizacjami społecznościowymi i uczestnictwo w inicjatywach zewnętrznych.
Zrównoważony rozwój
- Zapewnij ciągłą edukację i szkolenia w zakresie różnorodności i włączenia dla wszystkich pracowników.
- Regularnie oceniaj i monitoruj wskaźniki różnorodności i włączenia w organizacji oraz wyznaczaj cele rozwoju w tych obszarach.
- Włącz różnorodność do strategii organizacji, planów strategicznych i raportów korporacyjnych.
- Promuj wartości organizacji na zewnątrz. Możesz uczestniczyć i zachęcać do inicjatyw oraz aktywności w ramach innych stowarzyszeń czy organizacji wewnętrznymi kanałami komunikacji.
Kultura organizacji ma fundamentalne znaczenie dla tworzenia inkluzywnego środowiska pracy, w którym każdy pracownik czuje się doceniony, akceptowany i ma możliwość pełnego rozwoju. Budowanie takiej kultury wymaga zaangażowania zarówno zarządu, jak i wszystkich zatrudnionych. Dział HR odgrywa tutaj istotną rolę, pełniąc funkcję promotorów zmiany.
Budowanie pozytywnego wizerunku firmy, jako pracodawcy promującego różnorodność i włączenie, to kolejny aspekt D&I. Sprawdź, o co zadbać w w twojej firmie.
Świadomość
- Wyraźnie określ politykę i misję organizacji dotyczącą różnorodności i włączenia. Podkreśl to, że wynika to z misji i celów, ale ma to wpływ także na tworzenie wizerunku firmy.
- Komunikuj wartość i korzyści wynikające z różnorodności i włączenia w swoim miejscu pracy wewnętrznie i zewnętrznie.
Komplementarność
- Włącz różnorodność i inkluzywność jako jeden z kluczowych elementów komunikacji employer brandingu.
- Zaplanuj dzielenie się inicjatywami D&I. Przedstaw różne perspektywy i doświadczenia w materiałach marketingowych i mediach społecznościowych
- Angażuj pracowników w opowiadanie swoich historii i udział w kampaniach związanych z różnorodnością i włączeniem.
- Współpracuj z różnymi grupami społecznościami, organizacjami a nawet influencerami, aby promować swoje wartości i zaangażowanie w różnorodność.
- Upewnij się, że wasze materiały online i serwisy internetowe są zgodne z wymogami dostępności cyfrowej (WCAG).
Działanie
- Organizuj wydarzenia lub webinaria, które dotyczą różnorodności i włączenia w miejscu pracy i społeczności.
- Angażuj się w aktywności społeczne lub inicjatywy związane z różnorodnością i włączeniem w branży.
- Promuj różnorodności w materiałach marketingowych i na stronie internetowej.
- Komunikuj zaangażowanie w tworzenie inkluzywnego środowiska pracy.
- Uczestnicz w wydarzeniach i inicjatywach zewnętrznych społecznych związanych z różnorodnością i dziel się tym z innymi.
- Regularnie przeprowadzaj ewaluację stron internetowych pod względem dostępności cyfrowej.
Zintegrowanie
- Włącz zasady różnorodności i inkluzywności do procesów onboardingowych.
- Promuj środowisko pracy, które sprzyja otwartości i wzajemnemu szacunkowi.
Zrównoważony rozwój
- Regularnie oceniaj skuteczność działań związanych z różnorodnością i włączeniem w perspektywie brandingowej.
- Wykorzystuj narzędzia i platformy medialne do promocji różnorodności i włączenia wewnątrz i na zewnątrz organizacji.
To, jak firma jest postrzegana na rynku pracy, ma wpływ na jej zdolność do przyciągania i zatrzymywania kandydatów o różnych umiejętnościach i doświadczeniu. Ma to także wpływ na rotację i retencję pracowników.
Od świadomości do działania
Rozpoczęcie podróży w kierunku większej różnorodności i włączenia w miejscu pracy jest nie tylko ważne dla rozwoju firmy, ale również dla tworzenia lepszej i bardziej sprawiedliwej przyszłości. Dążenie do równości, szacunku i uwzględniania różnorodności w miejscu pracy przekłada się na innowacyjność, lepsze rozwiązywanie problemów, większą elastyczność i zadowolenie pracowników.
Dowiedz się więcej o różnorodności i inkluzywności. Pobierz “Od świadomości do działania” — przewodnik z praktycznymi wskazówkami do budowania inkluzywnej kultury organizacyjnej.
Odkryj więcej na sekcji blogowej poświęconej D&I i czerp inspirację z naszych artykułów.
Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.