Styl życia kontraktora IT — jak napisać dobre CV w 2023 roku?
  • Styl życia kontraktora IT — jak napisać dobre CV w 2023 roku?

     

    Być może masz wrażenie, że ofert pracy dla specjalistów IT jest tak dużo, nie musisz przykładać szczególnej wagi do swojego CV. Jeśli jednak zależy Ci na najciekawszych i najbardziej intratnych projektach, warto wyróżnić się spośród kandydatów. CV to Twoja rozbudowana wizytówka, warto zatem wiedzieć, jak je przygotować. Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, jak napisać dobre CV w 2023 roku.  

    Struktura CV

    Przejdziemy teraz przez całą strukturę CV specjalisty IT dosłownie „od góry do dołu”, wskazując, co należy zawrzeć w poszczególnych sekcjach.

    Nagłówek

    Oczywiście trzeba tu umieścić swoje imię i nazwisko, warto jednak w dwóch lub trzech słowach dodać, kim jesteś. Może to być ogólna i najlepiej powszechnie stosowana nazwa stanowiska typu „Front-end Developer” czy „Programista Java”. W tym przypadku rekruterowi będzie łatwiej zaklasyfikować Twoje CV do odpowiedniego projektu. Jeśli masz kilka specjalizacji, możesz w nagłówku jedynie krótko wymienić najważniejsze z nich, a temat rozwinąć w podsumowaniu zawodowym. 

    Zdjęcie

    CV ze zdjęciem to dziś standard – nie musi być ono wykonane przez profesjonalnego fotografa, ale musi przedstawiać Cię na neutralnym tle i w odpowiednim stroju.  

    Dane kontaktowe 

    Zadaniem tej części, umieszczonej zwykle w górnej części CV lub z boku, jest umożliwienie rekruterowi nawiązania z Tobą kontaktu, przyda się więc numer telefonu i adres e-mail. Nie musisz jednak podawać swojej daty urodzenia, stanu cywilnego czy dokładnego adresu domowego (wystarczy miasto) – te informacje nie są niezbędne i nie ma potrzeby ich rozpowszechniać, gdy nie jest to konieczne.  

    Podsumowanie zawodowe 

    Bardzo istotną częścią CV specjalisty IT jest podsumowanie zawodowe. Powinno być ono krótkie i zwięzłe, najlepiej nie dłuższe niż 500 znaków ze spacjami, chociaż jeśli masz coś ważnego do dodania, możesz dopisać parę dodatkowych zdań. To odpowiednik „elevator pitch” – musisz tu napisać o swoich kluczowych umiejętnościach, doświadczeniu i planach rozwoju kariery w taki sposób, by rekruter nawet bez zapoznania się z całym CV wiedział, kim jesteś i czego oczekujesz.  

    Umiejętności 

    Możesz podzielić je na kompetencje twarde i miękkie. Twarde to głównie znajomość poszczególnych technologii lub języków programowania, ale także angielski, który jest niezbędnym warunkiem pracy w wielu projektach.

    Dobrą praktyką i dużym ułatwieniem dla rekrutera będzie doprecyzowanie, w jakim stopniu znasz daną technologię – możesz to zrobić, korzystając np. z pięciostopniowej skali punktowej, zaprezentowanej w formie kropek lub ikonek.

    Jeśli chodzi o umiejętności miękkie, to wymień te, które mają znaczenie w przypadku pracy projektowej w charakterze kontraktora IT – na przykład zarządzanie czasem, komunikacja czy odporność na stres. Możesz jednak również pominąć tę sekcję. 

    Doświadczenie zawodowe

    Jeśli wcześniej zatrudniano Cię w modelu full-time, wymień firmy i stanowiska, a w opisie krótko scharakteryzuj najważniejsze obowiązki, największe sukcesy (szczególnie, jeśli chodzi o znane rozwiązania) i najciekawsze wyzwania. Jeśli masz za sobą doświadczenia freelancerskie, możesz przedstawić listę projektów, przy każdym z nich opisując wyzwania, sukcesy i umiejętności, z jakich należało skorzystać.

    Zachowaj porządek chronologiczny – najnowsze doświadczenia powinny znaleźć się na samej górze. Jeśli nie pamiętasz dokładnych dat rozpoczęcia i zakończenia pracy na danym stanowisku lub realizacji projektu, nie martw się – wystarczy, że podasz tylko lata.  

    Edukacja

    W tej sekcji możesz zamieścić zarówno informacje o formalnej edukacji, np. ukończonych studiach, jak i o kursach – jeśli jest ich bardzo dużo, ogranicz się do tych najważniejszych. Tak jak w przypadku ścieżki zawodowej, zachowaj porządek chronologiczny. 

    Media społecznościowe 

    Warto uzupełnić CV o linki do swoich profili w profesjonalnych mediach społecznościowych, takich jak LinkedIn czy GitHub. 

    Zainteresowania - tę sekcję możesz spokojnie pominąć, chyba że Twoje zainteresowania stanowią ważną część Twojego profilu zawodowego lub są na tyle nietypowe, że pozwolą Ci się wyróżnić. 

    Jaki napisać dobre CV — o czym warto pamiętać?

    #1 Język

    Być może zastanawiasz się, czy swoje CV masz stworzyć po polsku, a może po angielsku, by pokazać swoją otwartość na międzynarodowe projekty? Cóż, najlepiej mieć w zanadrzu obie wersje i stosować je wymiennie w zależności od tego, jakim językiem posługuje się agencja w komunikacji z kandydatami. Jako kontraktor IT możesz jednak ograniczyć się do zagranicznej wersji, ponieważ niemal każda agencja wymaga znajomości angielskiego. Oczywiście ważne jest, by CV było napisane poprawnie pod względem językowym, możesz zatem dać je do sprawdzenia tłumaczowi.  

    #2 Błędy i literówki

    CV pełne błędów i literówek może niestety zrobić złe wrażenie na rekruterze lub menedżerze zatrudniającym (hiring manager). I to wcale nie dlatego, że będzie je oceniał nadgorliwy polonista. Błędy świadczą o tym, że nie przywiązujesz wagi do szczegółów, a może nawet ich nie zauważasz – a dokładność to umiejętność niezbędna dla specjalisty IT, niezależnie od technologii i funkcji. Jeśli samodzielnie nie jesteś w stanie „wyłapać” literówek, zleć to zadanie profesjonalnemu korektorowi – koszt takich poprawek nie będzie wysoki, a możesz wiele zyskać.  

    #3 Wygląd 

    Wygląd CV jest w dużej mierze kwestią indywidualnych gustów, ale istnieją pewne reguły projektowania, które sprawdzą się w każdym przypadku – niezależnie od tego, czy tworzysz proste i minimalistyczne CV, czy też efektowny projekt graficzny. Najważniejsze zasady przedstawiamy poniżej:

    Tytuły sekcji

    Wyróżnij w spójny sposób tytuły sekcji w CV, takie jak doświadczenie zawodowe czy edukacja – wyjątkiem jest podsumowanie zawodowe i dane kontaktowe, które nie muszą mieć tytułów. 

    Wyróżnienia

    Wyróżnij graficznie nazwy firm i stanowisk lub projektów – w spójny sposób, czyli tak, by wszystkie analogiczne elementy miały to samo formatowanie. Możesz także wyróżnić słowa kluczowe, czyli np. nazwy najważniejszych technologii.  

    Kolorystyka

    Zastosuj w CV maksymalnie trzy kolory, najlepiej stonowane, chociaż przy odważniejszych projektach możesz postawić na kontrastowe barwy. 

    Fonty

    Stosuj czytelny font – to niezwykle ważne! Chodzi zarówno o krój, jak i o kolor. Pamiętaj, że najbardziej czytelne są teksty pisane czarnym fontem na białym tle, chociaż możesz zamienić czerń na elegancki grafit. 

    Światło

    Zadbaj o to, by CV było przejrzyste, a między fragmentami tekstu znajdowały się odpowiednie przerwy.  

    #4 Liczba stron

    Wciąż pokutuje mit, że dobre CV powinno zmieścić się na jednej stronie, a w wyjątkowych przypadkach na dwóch. Tak jednak nie jest – jeśli dobrze ustrukturyzujesz dokument, wyróżniając słowa kluczowe, tytuły sekcji i pozycje doświadczenia zawodowego, rekruter z łatwością „przeskanuje” nawet dłuższe CV, a jeśli coś go szczególnie zainteresuje, poczyta o szczegółach. Jedna strona często nie daje Ci możliwości wyczerpującego przedstawienia kompetencji. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić w drugą stronę – CV powinno mieć maksymalnie cztery strony.  

    #5 Liczba CV

    Dobrą praktyką jest przygotowanie kilku różnych CV na określone rodzaje stanowisk lub projektów. Jeśli specjalizujesz się w kilku technologiach, przygotuj dokumenty, w których nagłówek i podsumowanie zawodowe będą kładły nacisk na inne umiejętności. 

    Kreatory CV

    Na rynku działają firmy oferujące tak zwane kreatory CV, czyli aplikacje, które pozwalają na automatyczne stworzenie życiorysu w wybranym szablonie. Jeśli nie masz pomysłu na ciekawą formę graficzną swojego CV, a chcesz, by wyglądało ono elegancko, możesz skorzystać z ich pomocy. Kreatory jednak mają swoje ograniczenia i mogą nie pozwolić Ci na zawarcie wszystkich informacji i przedstawienie ich w odpowiedni sposób. W takim przypadku możesz skorzystać z usług firmy, która przygotuje dla Ciebie profesjonalny życiorys na podstawie podanych przez Ciebie informacji. 

    Spodobał Ci się artykuł „Styl życia kontraktora IT — jak napisać dobre CV w 2023 roku”? Zastanawiasz się jak zostać kontraktorem IT? Sprawdź nasz przewodnik!

    Czy musisz pisać CV, jeśli masz profil na Linkedin?

    Stworzenie profilu na LinkedIn jest dobrym krokiem w kierunku znalezienia pracy lub zbudowania wizerunku zawodowego, ale nie zastępuje ono tradycyjnego CV. CV to ważny dokument, który zawiera szczegółowe informacje na temat kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, osiągnięć, a także umiejętności miękkich. Podczas tworzenia CV warto pamiętać, że jego struktura i treść powinna być spójna z profilem LinkedIn. 

    Jeśli Twój profil na LinkedIn jest uzupełniony, możesz wyeksportować go do pliku PDF, który później możesz użyć jako CV. Oto jak to zrobić: 

    1. Kliknij swoje zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu strony LinkedIn.
    2. Wybierz opcję „Wyświetl profil” z menu rozwijanego. 
    3. Kliknij przycisk „Więcej”, który znajduje się zaraz pod nagłówkiem Twojego profilu. 
    4. Aby rozpocząć pobieranie, kliknij „Zapisz jako PDF”. 

    Teraz wiesz, jak napisać dobre CV jako kontraktor IT w 2023 roku. Wykorzystaj te cenne wskazówki i stwórz CV, które wyróżni Cię spośród konkurencji i pomoże osiągnąć zawodowy sukces. Przygotuj się do kolejnego kroku w swojej karierze i przekonaj pracodawców, że jesteś idealnym kandydatem na wymarzoną pozycję.

    Przewodnik po IT Contractingu — dowiedz się jak zostać kontraktorem IT

    Przewodnik po IT Contractingu to bogate źródło praktycznych wskazówek oraz sprawdzonych strategii, które umożliwią pewne poruszanie się w dynamicznym świecie branży IT na rynku pracy. Bez względu na to, czy rozważasz założenie własnej działalności czy współpracę z różnymi klientami, przewodnik ten przeprowadzi Cię przez cały proces, dostarczając niezbędnej wiedzy i umiejętności.

    „Zrozumienie i wykorzystanie korzyści związanych z IT Contractingiem jest niezwykle istotne dla specjalistów IT, którzy chcą osiągnąć sukces w dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy” – mowi Karolina Nowicka, Business Delivery Manager, IT Contracting Devire. „Przewodnik po IT Contractingu jest kompleksowym źródłem informacji, które umożliwi czytelnikom osiągnięcie swoich zawodowych celów i maksymalizację potencjału.”

    Nie zwlekaj — pobierz teraz nasz „Przewodnik po IT Contractingu” i odkryj wszystkie tajniki kariery kontraktora IT. Skorzystaj również z naszej platformy i sprawdź aktualne oferty pracy dostępne w branży IT. 

    Ile zarabia się teraz w IT?
    Sprawdź nasz nowy Raport Płacowy dla branży IT 2024