Przypomnij sobie swoją ostatnią rozmowę rekrutacyjną 2, 5, 10 lat temu… W skali od 1 do 5 oceniasz ją pewnie na…3. Było minęło. Kandydatów na jedno stanowisko było co najmniej stu, a pracodawca nie chciał podnieść potencjalnego wynagrodzenia nawet o kilka procent. Sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Rynek mierzy się obecnie z niedoborem wykwalifikowanej kadry, a kandydaci mogą przebierać w ofertach. Sprawdź 10 trendów, które kształtują przyszłość rekrutacji w południowej Polsce.
1. Od produkcji do SSC/BPO
Jeszcze kilka lat temu Dolny i Górny Śląsk były zdominowane przez firmy sektora produkcyjnego. Obecnie regiony te znajdują się w pierwszej piątce najprężniej rozwijających się ośrodków sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Centra usług wspólnych (SSC) oraz IT stają się więc filarami tutejszego rynku pracy, całkowicie odmieniając przemysłowo-produkcyjny krajobraz tego regionu.
Stwarza to warunki przedsiębiorcom do zwiększenia swoich inwestycji, co automatycznie przekłada się na rosnącą liczbę nowych ofert pracy dla specjalistów m.in. w centrach finansowo-księgowych, które stanowią doskonałe miejsce na rozwój kariery oraz alternatywę dla pracy w działach księgowych.
2. Wysoka specjalizacja produkcji
Zmiany zachodzące na rynku nie oznaczają całkowitego odejścia od produkcji, która staje się wysoko wyspecjalizowana, zarówno w kontekście systemów sterowania, jak i zarządzania halą produkcyjną oraz magazynową. Jednocześnie wiele firm rozwija swoje zespoły i zatrudnia Inżynierów Elektroników, Control Engineerów oraz specjalistów, którzy posiadają wiedzę zarówno z zakresu inżynierii, jak i IT.
3. Wyższe kompetencje to konieczność
Zmiany na rynku przenoszące siłę ciężkości z pracodawcy na kandydata prowadzą (paradoksalnie) do zwiększenia wymagań względem kandydatów. W południowej Polsce realizuje się coraz bardziej zaawansowane procesy. W rezultacie nowe organizacje oferują większe spektrum stanowisk, związanych z zarządzaniem projektami, transition, znajomością międzynarodowych przepisów i regulacji.
Prowadzi to do lokowania w regionie m.in. zaawansowanych ról finansowo-księgowych, wymagających wysokich kwalifikacji. Rozwój kariery w SSC BPO nie sprowadza się już bowiem tylko do pracy w działach Accounts Payable czy Accounts Receivable. Pracodawcy coraz bardziej cenią międzynarodowe certyfikaty, takie jak ACCA czy CIMA oraz znajomość IFRS czy SOX — mówi Urszula Łopata, Team Leader.
4. Wąskie specjalizacje = wyższe wynagrodzenie
Kolejnym trendem, który kształtuje przyszłość rekrutacji w południowej Polsce jest poszukiwanie ekspertów w wąskich dziedzinach. Coraz węższa specjalizacja i powstawanie nowych stanowisk wynikających z rozwoju SSC/BPO przekładają się bezpośrednio na ewolucję oczekiwań kandydatów wobec ofert oraz na ich zarobki.
Firmy muszą inwestować coraz większe zasoby w znalezienie topowych talentów. Daje to wysoko wykwalifikowanym specjalistom sporą przestrzeń do negocjowania wynagrodzeń oraz stawiania coraz wyższych wymagań, również pozafinansowych — mówi Małgorzata Pietrek, Senior Consultant. W Devire Katowice zawsze wspieramy ich w tym procesie.
5. Współpraca w międzynarodowych zespołach to już standard
Rosnąca liczba inwestycji, globalizacja lokalnych biznesów i dynamiczny rozwój centrów biznesu skutkuje większym zapotrzebowaniem na pracowników otwartych na pracę w międzynarodowym środowisku. Potencjalni kandydaci muszą posługiwać się językami obcymi na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację z zagranicznymi współpracownikami, pracodawcami oraz kontrahentami.
W czasie rekordowo wysokiego niedoboru talentów, znalezienie kandydatów posiadających określone kompetencje, otwartych na międzynarodowe środowisko pracy oraz swobodnie komunikujących się w języku obcym stanowi duże wyzwanie, zwłaszcza że tacy pracownicy są poszukiwani praktycznie przez każdą firmę – mówi Izabela Bartoszewicz, Senior Consultant.
6. Kompetencje językowe mile widziane
Wciąż przybywa więc ofert skierowanych do osób znających języki obce w stopniu zaawansowanym. Dotyczy to zarówno placementów do firm współpracujących z międzynarodowymi kontrahentami, jaki i do centrów usług wspólnych, zlokalizowanych w regionie, które świadczą usługi dla zagranicznych klientów. Firmy aktywnie poszukują kandydatów biegle znających inne języki niż angielski — m.in. niemiecki, francuski czy języki skandynawskie. Znajomość angielskiego to podstawa, bez której trudno konkurować na dzisiejszym rynku.
Obecnie w południowej Polsce można również zaobserwować rosnącą liczbę ofert pracy dla absolwentów kierunków księgowych lub finansowych, znających języki obce.
Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.
7. Praca zdalna lub hybrydowa to nowy standard
Praca zdalna i hybrydowa już na stałe wpisały się w krajobraz dzisiejszego rynku pracy. Nic nie wskazuje, aby ten trend miał się zmienić, ponieważ pracodawcy chętniej otwierają się na ten model pracy. Pracownicy mogą się cieszyć bardziej elastycznymi procedurami i procesami oraz harmonogramem pracy, a w rezultacie mają realny wpływ na to, kiedy pracują. Implementacja nowych narzędzi i dopracowaniu modelu zdalnej rekrutacji i onboardingu jest kolejnym trendem, który kształtuje przyszłość rekrutacji.
Firmy, które nie oferują pracy zdalnej lub hybrydowej, muszą się liczyć z większymi oczekiwaniami finansowymi ze strony kandydatów – mówi Agnieszka Nowak, Senior Branch Manager.
8. Benefity to przeszłość. Czas na work-life balance
Jeszcze kilka lat temu kandydaci oczekiwali określonego pakietu benefitów, takich jak prywatna opieka medyczna, karnety na siłownię czy dofinansowanie szkoleń. Z jednej strony wpisały się one już na stałe w polski krajobraz rekrutacyjny, a z drugiej odchodzą powoli w zapomnienie. Paradoks? Niekoniecznie.
Określone benefity stały się już pewnego rodzaju „standardem”, którego oczekują kandydaci. Coraz większa liczba pracowników chce zadbać o swój work-life balance — mniejszy wymiar czasu pracy, więcej dni wolnych, dłuższy urlop, dodatkowe zajęcia jogi czy medytacji.
Firmy dostosowują się do oczekiwań kandydatów, oferując benefity, elastyczne godziny, pracy czy zarządzanie nadgodzinami, zgodnie z obecnym trendem: work smart, not hard.
9. Praca u zagranicznych klientów
Międzynarodowe środowisko wraz z możliwością pracy zdalnej otwierają przed kandydatami wiele możliwości i nowych ścieżek rozwoju. W Devire Katowice coraz częściej realizujemy placementy dla zagranicznych klientów, którzy poszukują pracowników do swoich międzynarodowych zespołów.
Możliwość pracy zdalnej przekłada się również na zwiększenie liczby ofert pracy, których można szukać również poza granicami Polski, zgodnie z zasadą talent has no borders.
10. Ostatnie słowo należy do kandydata
Dynamicznie rozwijające się centra usług wspólnych i międzynarodowe spółki lokujące swoje biznesy na południu Polski w znaczący sposób przyczyniają się do wzrostu liczby wolnych wakatów. W rezultacie najlepsi specjaliści mogą przebierać w ofertach.
Obecnie to kandydat stawia oczekiwania i to właśnie do niego często należy ostateczna decyzja. Przekłada się to na coraz większą łatwość w podejmowaniu decyzji o zmianie pracy oraz zwiększa przestrzeń na negocjację wynagrodzenia.
Podejście kandydatów do pracy zmienia się. Wobec tego pracodawcy powinni dostosować się do nowej rzeczywistości, a także poznać trendy, które kształtują przyszłość rekrutacji. Szukasz najlepszych specjalistów na rynku, dzięki którym Twoja firma osiągnie cele biznesowe? Poznaj nasze rozwiązania.
Spokojnie, to tylko nowe biuro.
Firma rekrutacyjna Devire Katowice otwiera nowy rozdział: przenosimy się jeszcze bliżej naszych klientów czyli do biznesowego centrum regionu.