Rola Cyber Security Metrics Managera
  • Rola Cyber Security Metrics Managera, czyli jak analiza danych wpływa na zapewnienie cyberbezpieczeństwa

     

    We współczesnym świecie, gdzie cyberbezpieczeństwo staje się coraz bardziej kluczowym elementem funkcjonowania każdej organizacji, rola Cyber Security Metrics Managera nabiera szczególnego znaczenia. Jego zadaniem jest zbieranie danych oraz ich umiejętne wykorzystanie w celu wsparcia ochrony przed zaawansowanymi atakami. Jego praca jest niezwykle istotna dla utrzymania równowagi między efektywnością a elastycznością strategii bezpieczeństwa. 

    Sprawdźmy, w jaki sposób analiza danych wpływa na zapewnienie cyberbezpieczeństwa organizacji oraz jakie korzyści płyną z ich efektywnego zarządzania w celu ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi. 

    Rola cyberbezpieczeństwa we współczesnym biznesie

    Bezpieczeństwo cybernetyczne jest istotnym elementem dzisiejszego biznesu. Ma kluczowe znaczenie dla ochrony informacji wrażliwych, zapewnienia zgodności z przepisami, zachowania stabilności finansowej, utrzymania reputacji i ochrony infrastruktury krytycznej.

    Wszystkie organizacje, bez względu na wielkość czy branżę, muszą inwestować w cyberbezpieczeństwo, aby skutecznie ograniczać ryzyko. Ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi staje się priorytetem dla zachowania integralności i poufności informacji. Wpływa też na zaufanie klientów i reputację firmy.

    Według raportu stworzonego przez Grand View Research¹, wielkość globalnego rynku bezpieczeństwa cybernetycznego w 2022 roku została oszacowana na 202,72 miliarda dolarów. Przewiduje się, że w latach 2023–2030 skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) branży wyniesie aż 12,3%! Do 2025 roku będzie aż 3,5 miliona nieobsadzonych stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem².

    Spodobał ci się artykuł “Rola Cyber Security Metrics Managera”. Sprawdź następujące publikacje:

    Dlaczego organizacje powinny dbać o cyberbezpieczeństwo?

    Coraz większa zależność od technologii oraz rosnąca ilość danych sprawiają, że organizacje stają się podatne na zagrożenia cybernetyczne. W odpowiedzi na to firmy zwiększają środki na inwestycje związane z cyberbezpieczeństwem.

    Kierownictwo wyższego szczebla (m.in. dyrektorzy generalni czy dyrektorzy finansowi) są odpowiedzialni za efektywne i skuteczne wykorzystanie środków zainwestowanych w cyberbezpieczeństwo. Do ich zadań należy m.in. analizowanie i interpretowanie kluczowych wskaźników, które nie tylko pozwolą im podjąć świadome decyzje, ale również sprawdzać zwrot z poniesionych inwestycji. W tym zadaniu może ich wesprzeć wykwalifikowany specjalista — Cyber Security Metrics/Reporting Manager.

    Jaka jest rola Cyber Security Metrics Managera?

    Cyber Security Metrics Manager jest odpowiedzialny za skuteczny pomiar, analizę i komunikowanie wyników cyberbezpieczeństwa. Do jego obowiązków należy m.in. wdrożenie kompleksowego frameworku, który pozwala na pomiar i ocenę strategii cyberbezpieczeństwa danej organizacji.

    Aby zbadać poziom bezpieczeństwa firmy, swoje analizy opiera na kluczowych wskaźnikach dotyczących zarządzania, ryzyka i zgodności, monitorowania bezpieczeństwa i reagowania na incydenty. Dzięki tym KPIs może uzyskać wgląd w wydajność, skuteczność i potencjalne luki w infrastrukturze cyberbezpieczeństwa.

    Co decyduje o sukcesie Metrics Managera?

    Rola Metrics Managera (ds. cyberbezpieczeństwa lub IT) wymaga zarówno wiedzy technicznej, jak i umiejętności miękkich. Takie połączenie daje możliwość skutecznego przekazywania wszelkich ustaleń, spostrzeżeń czy zaleceń, również poza własny dział. Osoba na tym stanowisku powinna doskonale rozumieć zagrożenia oraz potrafić je w prosty sposób wyjaśnić pracownikom. Poza tym musi śledzić trendy technologiczne oraz wciąż zmieniające się przepisy.

    W dzisiejszym świecie bezpieczeństwo organizacji jest w rękach wszystkich pracowników, nie tylko działu ds. cyberbezpieczeństwa. Pracownicy często nie zdają sobie sprawy z ryzykownych zachowań, takich jak otwieranie maili phishingowych i zaniedbywanie uwierzytelniania wieloskładnikowego. Nadmiar informacji utrudnia im identyfikację potencjalnych zagrożeń (MFA). Efektywna komunikacja danych związanych z cyberbezpieczeństwem pomaga w budowaniu świadomości bezpieczeństwa całej organizacji. Może to być, chociażby, wiadomość o stałym spadku odsetka pracowników klikających w wiadomości phishingowe.

    Za co jest odpowiedzialny Cyber Security Metrics Manager?

    Chociaż nazwa stanowiska i struktura roli mogą się różnić w zależności od organizacji i branży, rola Cyber Security Metrics Managera jest obecnie krytyczna dla każdej firmy. Posiadanie w swoich strukturach osoby odpowiedzialnej za raportowane cyberbezpieczeństwa dodatkowo podkreśla strategiczne znaczenie tej funkcji jako całości.

    Jego zadanie polega na gromadzeniu, analizie i interpretacji różnych wskaźników cyberbezpieczeństwa w celu monitorowania skuteczności środków bezpieczeństwa w danej organizacji. Do głównych obszarów odpowiedzialności na tym strategicznym stanowisku należą:

    Rola Cyber Security Metrics Managera

    Pomiar wydajności

    Cyber Security Metrics Manager jest odpowiedzialny za definiowanie i śledzenie kluczowych KPIs związanych z cyberbezpieczeństwem. Obejmuje to takie wskaźniki, jak liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem, czas reakcji i poziom skuteczności kontroli bezpieczeństwa.

    Ocena ryzyka

    Osoba na tym stanowisku odgrywa również kluczową rolę w ocenie narażenia organizacji na ryzyko. Dokonuje tego poprzez analizę wskaźników związanych z podatnością na zagrożenia cybernetyczne oraz ich potencjalnym wpływem na firmę. Informacje te są niezbędne do podejmowania świadomych decyzji dotyczących strategii ograniczania ryzyka.

    Ciągłe doskonalenie

    Regularnie oceniając i analizując wskaźniki cyberbezpieczeństwa, Metrics Manager identyfikuje obszary wymagające naprawy. Pomaga to w opracowywaniu i wdrażaniu strategii oraz środków poprawiających ogólny stan bezpieczeństwa organizacji.

    Wykrywanie i reagowanie na incydenty

    Monitorowanie wskaźników związanych z czasem reakcji, wykrywalnością i skutecznością powstrzymywania incydentów ma kluczowe znaczenie dla szybkiego identyfikowania i reagowania na wszelkie nieprawidłowości. Cyber Security Metrics Manager na podstawie tych danych jest w stanie udoskonalać procesy reagowania na incydenty.

    Komunikacja i raportowanie

    Cyber Security Metrics Manager odgrywa również kluczową rolę w komunikowaniu wyników i zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem zarówno kadrze kierowniczej, zespołom IT, jak i podmiotom zewnętrznym. Generuje raporty, które dają jasny obraz stanu cyberbezpieczeństwa danej organizacji.

    Rola raportowania w pracy Cyber Security Metrics Managera

    Raportowanie odgrywa kluczową rolę zarówno w pracy Cyber Security Metrics Managera, jak i całej organizacji. Dzięki regularnym analizom i raportom można uzyskać klarowny obraz aktualnego stanu zabezpieczeń. Daje to szansę na szybką reakcję na ewentualne zagrożenia oraz dynamiczne dostosowanie strategii bezpieczeństwa do zmieniającego się krajobrazu cybernetycznego.

    Wsparcie decyzji kierownictwa

    Raporty dotyczące cyberbezpieczeństwa mają kluczowe znaczenie dla kadry kierowniczej w zrozumieniu stanu bezpieczeństwa organizacji. Dają również wgląd w skuteczność kontroli bezpieczeństwa, status reakcji na incydenty i ogólną wydajność cyberbezpieczeństwa oraz umożliwiają podejmowanie strategicznych decyzji.

    Wymagania dotyczące zgodności

    Wiele branż i jurysdykcji ustanowiło przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa i jego standardów. Raportowanie pomaga organizacjom wykazać zgodność z tymi wymaganiami oraz pozwala uniknąć konsekwencji prawnych i potencjalnych kar.

    Benchmarking

    Porównanie wskaźników cyberbezpieczeństwa organizacji ze wzorcami branżowymi pomaga zrozumieć, jak wypada na tle konkurencji. Te informacje porównawcze są cenne przy wyznaczaniu realistycznych celów i poprawie ogólnej dojrzałości cyberbezpieczeństwa.

    Kształcenie i szkolenie personelu

    Raporty dotyczące cyberbezpieczeństwa mogą być wykorzystywane jako narzędzia edukacyjne dla pracowników. Dzieląc się informacjami, chociażby na temat rodzajów zagrożeń i najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, organizacje mogą zwiększyć ogólną świadomość swoich pracowników w tym zakresie.

    Rola Cyber Security Metrics Managera — podsumowanie

    We współczesnym biznesie Cyber Security Metrics Manager powinien odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu i poprawie poziomu bezpieczeństwa niemal każdej organizacji. Rola ta wymaga połączenia skutecznej komunikacji, zdolności adaptacji oraz umiejętności dostosowania wskaźników cyberbezpieczeństwa do celów danej firmy. Jego praca jest kluczowa dla utrzymania równowagi między efektywnością a elastycznością strategii bezpieczeństwa, ponieważ tylko poprzez ciągłą analizę danych można zaadaptować się do zmieniającego się krajobrazu zagrożeń cybernetycznych.

    O autorze

    Karol Szulik – Metrics Manager – posiada 12-letnie doświadczenie w obszarze IT. Przez ten czas aktywnie wspierał sektory bankowy i FMCG, pełniąc funkcję starszego analityka biznesowego/systemowego oraz zajmując różne stanowiska kierownicze. Ostatnie 6 lat swojej kariery poświęcił dziedzinie Cybersecurity.

    Źródła wykorzystane w tym artykule: ¹Grand View Research, Research Reports in Network Security, dostęp: 6.12.2023, Źródło; ²Cybercrime Magazine, Cyber Security Jobs. PHOTO: Cybercrime Magazine. Cyber Security Jobs Report: 3.5 Million Unfilled Positions In 2025, dostęp: 6.12.2023, Źródło.

    Poszukujesz najlepszych specjalistów IT na rynku, którzy pomogą Ci zrealizować kluczowy projekt? A może chcesz tymczasowo zwiększyć zasoby swojego zespołu? Sprawdź IT Contracting Devire.

    Audyt bezpieczeństwa to proces oceny i analizy systemów, sieci oraz procedur organizacji pod kątem zabezpieczeń informatycznych. Polega na identyfikowaniu potencjalnych zagrożeń, luk w zabezpieczeniach oraz weryfikowaniu, czy stosowane środki ochronne są skuteczne. Jest to kluczowe działanie mające na celu minimalizację ryzyka wystąpienia incydentów bezpieczeństwa oraz ochronę poufności, integralności i dostępności danych.

    Outsourcing usług informatycznych to delegowanie części lub wszystkich działań związanych z obsługą IT do zewnętrznego dostawcy. Firmy decydują się na outsourcing z różnych powodów, w tym z redukcji kosztów, uzyskania dostępu do specjalistycznej wiedzy i umiejętności, czy też zwiększenia efektywności operacyjnej poprzez skoncentrowanie się na kluczowych działach biznesowych.

    Outsourcing funkcji bezpieczeństwa może być wartościowym rozwiązaniem dla wielu organizacji, szczególnie tych, które nie posiadają wystarczających zasobów ani specjalistycznej wiedzy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu mogą uzyskać dostęp do zaawansowanych narzędzi, doświadczenia oraz śledzenia najnowszych trendów i zagrożeń. Jednak decyzja o outsourcingu powinna być dobrze przemyślana, biorąc pod uwagę aspekty związane z bezpieczeństwem danych, regulacjami prawno-ustrojowymi oraz zaufaniem do dostawcy usług.

    Ile zarabia się teraz w IT?
    Sprawdź nasz nowy Raport Płacowy dla branży IT 2024