Zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, ale pojawił się jeden problem… spotkanie obędzie po angielsku. Nawet jeśli doskonale znasz ten język, nerwy i emocje mogą wywołać pustkę w Twojej głowie. Aby uniknąć dodatkowego stresu musisz przełamać opory przed rozmową w obcym języku i porządnie się przygotować. Oto nasze porady dotyczące tego co zrobić, aby twoja rozmowa kwalifikacyjna po angielsku wypadła doskonale!
Ćwicz język
Najważniejszym elementem przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim powinno być przećwiczenie odpowiedzi na typowe pytania zadawane przez rekruterów. Mogą one dotyczyć przebiegu kariery, Twoich słabych i mocnych stron, odniesionych sukcesów czy doświadczenia zawodowego. HR-owcy często pytają się także o zainteresowania, sposób spędzania wolnego czasu, a nawet ulubione filmy. Weź kartkę i przygotuj własną listę najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy o pracę, dopisz do nich ciekawe odpowiedzi w języku angielskim. Dzięki temu łatwiej będzie Ci uniknąć błędów gramatycznych. Dobrym pomysłem jest przećwiczenie rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim z inną osobą.
Przypomnij sobie podstawowe zwroty
Warto wcześniej przypomnieć sobie oraz utrwalić podstawowe zwroty używane podczas rozmów biznesowych. Przydadzą się także sformułowania, które są używane w Twojej branży. Warto także prześledzić treści, które wykorzystałeś w CV i liście motywacyjnym (cechy charakteru, kompetencje, obowiązki). Im więcej słów i zwrotów w języku angielskim będziesz znał, tym łatwiej będzie Ci opisać swoje sukcesy. I co najważniejsze – będziesz się czuł dobrze przygotowany i pewniejszy siebie.
Przestrzegaj zasad
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku obowiązują zasady krajów, w których używa się tego języka. Przygotuj się na to, że spotkanie prawdopodobnie rozpocznie się od „small talk”, czyli lekkiej, niezobowiązującej pogawędki. Rekruterzy mogą poprosić Cię także o kilkudziesięciosekundową autoprezentację, czyli tzw. „elevator pitch” lub „elevator speech”. Aby wypaść jak najlepiej stwórz wcześniej opis samego siebie w języku angielskim. Przedstaw się, opowiedz krótko o swoim doświadczeniu, sukcesach i pasjach. Podkreśl co możesz wnieść do firmy i dlaczego jesteś najlepszym kandydatem. Pamiętaj, że masz do dyspozycji około 20-30 sekund, czyli tyle, ile przeciętna winda w biurowcu wjeżdża z parteru na najwyższe piętro.
Mów tylko po angielsku
Podczas spotkania rekrutacyjnego po angielsku powinieneś używać tylko tego języka. To osoba przeprowadzająca rozmowę o pracę decyduje o przejściu na język ojczysty. Co możesz zrobić, gdy „zablokuje” Cię stres?
- Jeśli zapomnisz jakiegoś słowa, użyj synonimu lub łatwiejszych sformułowań, którymi opiszesz dane zagadnienie;
- Jeśli potrzebujesz więcej czasu na zastanowienie poinformuj o tym rekrutera, nie przesadzaj jednak z krępującą ciszą!
- Jeśli czegoś nie usłyszałeś pytania poproś osobę rekrutującą o powtórzenie – nie ma się czego wstydzić!
- Jeśli nie zrozumiałeś rekrutera sparafrazuj jego pytanie po angielsku, np. „jeśli dobrze zrozumiałem to pyta Pan o…”.
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - jak opanować stres?
Jednym z celów rekrutera podczas prowadzenia rozmowy po angielsku jest zweryfikowanie umiejętności językowych, które zostały określone w CV. Jeżeli w swoim życiorysie zaznaczyłaś, że umiesz posługiwać się angielskim jedynie w stopniu komunikatywnym Twoje wypowiedzi nie muszą być absolutnie bezbłędne. Ważne żebyś jak najlepiej pokazał, że radzisz sobie ze stresem, umiesz swobodnie przekazać myśli i prowadzić rozmowy biznesowe.
Niezależnie od tego w jakim języku odpowiadasz na pytania rekrutera, rozmowa o pracę może być wyzwaniem. Warto więc odpowiednio się do niej przygotować, by zrobić dobre pierwsze wrażenie i zdobyć upragnioną pracę. W naszym artykule znajdziesz garść porad dotyczących tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy.