Rynek Pracy w 2022 roku. Jakie trendów możemy się spodziewać?
  • Rynek Pracy w 2022 roku – na jakie trendy muszą być przygotowane działy HR?

     

    2021 był kolejnym rokiem, w którym odczuwaliśmy społeczno-ekonomiczne konsekwencje pandemii. Mimo, że pracodawcy i eksperci przyzwyczaili się do nowej rzeczywistości, nie pozostała ona bez wpływu na funkcjonowanie rynku pracy w Polsce. Wprawdzie wydaje się, że największe wzywania pracodawcy mają już za sobą, jednak coraz silniej uwidaczniają się konsekwencje gospodarcze COVID-19. Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2022 roku? Na jakie trendy powinny być przygotowane działy HR? 

    Dla wielu firm 2021 rok był pełen wyzwań. Potwierdzają to dane rynkowe oraz eksperci Devire. Szczególnie III i IV kwartał 2021 roku wykazał znaczący wzrost aktywności pracodawców, w efekcie czego sporo firm miało trudności ze znalezieniem pracowników. Popyt na pracę i niedobory pracowników już wtedy przełożył się na wzrosty wynagrodzeń. Presja płacowa utrzyma się w 2022 roku, a z nią inne trendy, które mogliśmy zaobserwować w 2021 roku.  

    Presja płacowa w firmach rośnie

    W 2022 roku spodziewamy się utrzymania szybkiego wzrostu wynagrodzeń. Zdaniem ekspertów Devire w kolejnych miesiącach uwidoczni się presja płacowa spowodowana rosnącym wskaźnikiem zatrudnienia, przepisami Nowego Ładu oraz podwyższoną inflacją. Coraz więcej pracowników ubiega się o waloryzację stawek, które dla pracodawców będą nieuniknione. A w przypadku braku podwyżek, zatrudnieni będą po prostu szukali nowego miejsca pracy.  

    “Gwałtownie rosną oczekiwania płacowe kandydatów, a w konsekwencji wynagrodzenia ekspertów. Trend ten obserwujemy w zasadzie w większości branż i sektorów rynku. W przypadku stanowisk prawniczych odnotowujemy nawet 15 proc. wzrosty zarobków w zależności od specjalizacji. Również eksperci z kompetencjami w obszarze digital marketingu mogą liczyć na 10 proc. podwyżki. Z kolei w obszarze nieruchomości obserwujemy 15-20 proc. wzrosty stawek właściwie na wszystkich stanowiskach. W tym przypadku wyższych płac mogą spodziewać się przede wszystkim project managerowie z doświadczeniem w przygotowaniu inwestycji i ich realizacji. Dodatkowo, w najbliższych latach w obszarze księgowości oraz analiz i kontrolingu, zwłaszcza na stanowiskach specjalistycznych i eksperckich, utrzyma się tendencja wzrostowa na poziomie 10 proc. r/r. W bardzo dobrej sytuacji są także programiści. To oni mogą spodziewać się największych podwyżek.” – komentuje Katarzyna Murray, Dyrektor Pionu Rekrutacji Stałych Devire.   

    Luka kompetencyjna widoczna jak nigdy dotąd 

    Od lat jesteśmy świadomi luki kompetencyjnej w sektorze IT. Jednak w 2022 roku talentów brakuje w zdecydowanej większości branż. Tam, gdzie jest to możliwe, wkroczy technologia, a procesy i część zawodów zostaną zautomatyzowane. W pozostałych obszarach na znaczeniu zyska wprowadzenie planu działań obejmujących upskilling i dokształcenie pracowników.

    Z obserwacji ekspertów Devire wynika, że dziś wszystkie sektory zgłaszają duże zapotrzebowanie na specjalistów, a rynek pracy jest jeszcze bardziej zorientowany na kandydata. Od lat powiększa się luka kompetencyjna w branży IT. Liczba ofert kierowanych do ekspertów z tego obszaru zwiększyła się o ponad 100% r/r. Najbardziej poszukiwani są full-stack developerzy, front-end developerzy, inżynierowie DevOps, a także specjaliści z obszaru technologii chmurowych, rozwiązań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.  

    W pozostałych sektorach spotykamy się z ogromnym popytem na pracę w handlu elektronicznym zwłaszcza w obszarze CRM, analityki danych i digital marketingu. Silnie rozwija się również branża budowlana, gdzie powodzeniem cieszą się stanowiska Project Managerów oraz Cost Managerów. Również w sektorze produkcyjnym, logistycznym, farmaceutycznym i finansowym dostrzegamy wzrost zapotrzebowania na pracowników.  Niedobory kadrowe stają się istotnym wyzwaniem dla pracodawców.  

    “2021 rok przyniósł bardzo duży wzrost ofert pracy przede wszystkim w obszarach IT, digital marketingu, e-commerce’u, finansów i księgowości, oraz nieruchomości. W naszej ocenie taka tendencja utrzyma się też w 2022 roku. Pracodawcy zgłaszają rosnące problemy z zatrudnieniem kandydatów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności. Najbardziej poszukiwani są między innymi pracownicy ds. rachunkowości, samodzielni księgowi, prawnicy ds. fuzji i przejęć, eksperci ds. digital marketingu, e-commerce managerowie oraz oczywiście eksperci z branży IT.” – dodaje Dorota Hechner, Business Unit Manager Devire.  

    Miejsce pracy marzeń

    Pandemia zmieniła podejście pracowników do wielu procesów zachodzących w organizacjach. Zaobserwować można, że coraz więcej kandydatów decydujących się na zmianę pracy zwraca uwagę na możliwość rozwoju i podwyższania swoich kwalifikacji, transparentny sposób zarządzania firmą oraz elastyczny czas pracy.  Popularność zyskują również programy well-beingowe, co stawia przed ekspertami HR nowe wyzwania. Pracownicy coraz częściej wymagają od pracodawcy benefitów związanych z kondycją psychiczną. Według badań Devire programy pomagające znaleźć równowagę między życiem osobistym i pracą są doceniane przez kandydatów w dużo większym stopniu niż standardowe rozwiązania takie jak karty sportowe czy tzw. owocowe czwartki. Co więcej, zapewniają one poczucie przynależności do organizacji, a co za tym idzie, wpływają pozytywnie na retencje ekspertów. Już kolejny rok z rzędu dla kandydatów ważna jest elastyczność, zarówno w przypadku możliwości pracy zdalnej jak i hybrydowej. 

    Równie istotnym elementem jest zarządzanie różnorodnością oraz tworzenie inkluzyjnego miejsca pracy. Wprowadzenie polityki równego traktowania oraz aktywne budowanie odpowiedzialnego podejścia do tematu różnorodności jest coraz istotniejszym aspektem kształtowania doświadczenia pracownika.   

    Ile zarabia się teraz w IT?
    Sprawdź nasz nowy Raport Płacowy dla branży IT 2024