Full-stack Developer — czego oczekuje od pracodawcy?

Próby oszustwa. Znaleźliśmy przypadki osób fałszywie twierdzących, że reprezentują Devire. Jeśli natkniesz się na podejrzane wiadomości (zwłaszcza wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub komunikatorów, takich jak Telegram lub Messenger), unikaj interakcji z nimi. Devire utrzymuje wysokie standardy prywatności i nigdy nie prosi o poufne informacje finansowe ani nie pobiera opłat od kandydatów do pracy. Jeśli masz wątpliwości czy wiadomość pochodzi od naszego pracownika skontaktuj się z nami.

Ukryj
  • Full-stack Developer — co robi, ile zarabia i czego oczekuje od pracodawcy w 2023 roku?

     

    Full-stack Developer to wszechstronny programista, najczęściej poszukiwany przez małe lub dopiero rozwijające się firmy i start-upy, które mogą sobie pozwolić jedynie na niewielkie, wielozadaniowe zespoły. Jego zatrudnienie optymalizuje koszty, usprawnia komunikację i przyspiesza czas realizacji projektów.

    Jak zatem znaleźć i zatrudnić najbardziej wykwalifikowanego i poszukiwanego specjalistę w branży IT? Wszystkie niezbędne informacje zawarliśmy w nowym raporcie Devire „Rynek pracy IT 2023. Czy HR zna oczekiwania pracowników?”.

    Full-stack Developer — kim jest i czym się zajmuje?

    Full-stack Developer to programista, który zajmuje się całościowym projektowaniem aplikacji webowych — od koncepcji, aż po ich wdrożenie. Posiada umiejętności Front-endowe i Back-endowe (wraz z frameworkami). Zazwyczaj zna zarówno HTML, CSS i JavaScript, jak i PHP, Ruby on Rails lub Node.js. Zajmuje się m.in. testowaniem aplikacji, administrowaniem serwerem i bazami danych, przez co często nazywany jest „człowiekiem-orkiestrą”.

    Większość Full-stack Developerów, którzy wzięli udział w badaniu Devire, pracuje na poziomie Senior (36%) lub Konsultant/Ekspert (24%) i ma najczęściej 10 lub więcej lat doświadczenia w branży (44%).

    Darmowy raport Devire to rzetelne źródło informacji o trendach wpływających na przyszłość sektora IT w Polsce.Odkryj przyszłe trendy na rynku pracy IT i poznaj oczekiwania jego pracowników. 

    Czy Full-stack Developer będzie szukał pracy w 2023 roku?

    57% Full-stack Developerów nie szuka aktywnie pracy, ale jest otwartych na nowe możliwości. Co ciekawe, co piąty programista chciałaby zmienić pracę i aktywnie jej poszukuje. Jest to dość rzadkie wśród specjalistów IT, którzy raczej czekają na ciekawsze i lepiej płatne oferty od rekruterów.

    Jeszcze 3 lata temu większość Programistów Full-stack szukała pracy na ogólnych portalach z ogłoszeniami (takimi jak na przykład Pracuj.pl). Obecnie korzystają oni z portali społecznościowych (65%) lub branżowych portalach ogłoszeniowych (61%), takich jak No Fluff Jobs czy Just Join IT. To najliczniejsza grupa wśród specjalistów IT, szukająca pracy na portalach społecznościowych.

    Jakie będą oczekiwania finansowe Full-stack Developerów w 2023 roku?

    Co ciekawe, Full-stack Developerzy należą do grupy najlepiej zarabiających programistów na polskim rynku. Mimo to aż 88% z nich otrzymało w 2022 podwyżkę. Wyższe wynagrodzenie stanowi dla nich największy motywator do zmiany pracy — takiej odpowiedzi udzielili wszyscy Programiści Full-stack biorący udział w ankiecie Devire. Podwyżka w wysokości 25-50% przekonałaby ponad 42% z nich do zmiany pracodawcy. Również spora grupa Full-stack Developerów (38%) zdecydowałaby się na to przy podwyżce rzędu 16-25%.

    Jakie będą oczekiwania pozafinansowe Full-stack Developerów w 2023 roku?

    Programiści Full-stack chcą być doceniani w pracy (84%). Zależy im również na dobrych relacjach ze swoim bezpośrednim przełożonym (81%). Ważną kwestię stanowi dla nich  również technologia, na której będą pracować oraz możliwość rozwijania swoich umiejętności i kompetencji (84%) w obszarach Software Development (60%), Back-end (56%), Full-stack (52%) i Tech-lead (48%). 

    „W 2023 roku spodziewamy się, że pracodawcy będą oferowali kandydatom dużo większe możliwości rozwoju, budżet szkoleniowy, wzrost wynagrodzenia i podnoszenie kwalifikacji niż miało to miejsce do tej pory” — mówi Yana Ruzhantsava, Team Lead, Junior Project Manager w Devire.

    Ogromne znaczenie dla Programistów Full-stack ma również elastyczny czas pracy (85%) i możliwość pracy zdalnej (80%). Osoby zatrudniona na kontraktach B2B chciałyby również korzystać z puli dni wolnych do wykorzystania w ciągu roku (65%). Jak wynika z raportu Devire, podczas rozmów rekrutacyjnych kandydaci często pytają o hybrydowy i elastyczny model pracy. Zależy im bowiem, aby firmy zapewniały większą elastyczność i rozwiązania, które pomogą im osiągnąć lepszą równowagę między życiem osobistym a pracą.

    Nic w tym dziwnego — większość Full-stack Developerów pracuje w modelu zdalnym (61%) lub hybrydowym (31%). Jeśli ich pracodawca zdecydowałyby się na powrót do biura w pełnym wymiarze godzin, aż 81% z nich zdecydowałoby się na szukanie nowego zajęcia. Potwierdza to zatem, że elastyczność stała się kluczowa dla całej branży IT.