Jak zatrudnić DevOps Engineera w 2023 roku?
  • Jak zatrudnić DevOps Engineera w 2023 roku? Poznaj zarobki i oczekiwania, aby znaleźć najlepszych w branży

     

    Według Allied Market Research wartość globalnego rynku DevOps do 2030 roku osiągnie poziom 57,9 miliardów dolarów¹. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na usprawnienie procesów, podniesienie jakości produktów i spełnienia rosnących oczekiwań klientów.

    Coraz więcej firm dostrzega potrzebę przełamania barier, które dzielą programistów i zespoły IT. Szukają więc specjalistów zwinnie współpracujących zarówno z działami deweloperskimi, jak i operacyjnymi, którzy będą odpowiadać za efektywniejsze tworzenie i wdrażanie programowania.

    Jak zatem znaleźć  DevOps Inżynierów, którzy stworzą lub uzupełnią Twój zespół? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w najnowszym raporcie Devire „Rynek pracy IT 2023. Czy HR zna oczekiwania pracowników?”.

    Kim jest i co robi DevOps Engineer?

    DevOps, czyli DevOps Engineer, to osoba, która zajmuje się efektywnym wytwarzaniem oprogramowania (Dev) oraz jego późniejszym rozwojem i zarządzaniem systemami (Ops). Zakres jego obowiązków obejmuje m.in. przygotowywanie infrastruktury, tworzenie pipeline’ów CI/CD, monitoring aplikacji oraz infrastruktury i wiele więcej.

    DevOps Inżynierowie, którzy wzięli udział w naszym badaniu, są na pozycji Regular lub Senior (58%) i posiadają 10 lub więcej lat doświadczenia (45%). Większość z nich pracuje w technologii CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment), Software Development, Back-end oraz Cloud Computing i to właśnie w tych obszarach chciałaby się doskonalić. Sporą popularnością cieszy się również chęć rozwoju w obszarze Tech-lead, Back-end, AI (Artificial Intelligence), Architektura i Cyber Security. Potwierdza to wszechstronność oraz interdyscyplinarność stanowiska DevOps Engineera, które obejmuje umiejętności operacyjne, inżynierię czy nawet budowanie zespołu.

    Darmowy raport Devire to rzetelne źródło informacji o trendach wpływających na przyszłość sektora IT w Polsce.Odkryj przyszłe trendy na rynku pracy IT i poznaj oczekiwania jego pracowników. 

    Czy DevOps Engineer szuka pracy czy praca szuka jego?

    Jak wynika z raportu Devire, aż 61% DevOps Inżynierów nie szuka pracy, ale pozostaje otwartych na nowe propozycje. Natomiast jedna czwarta z nich chciałoby zmienić pracę i aktywnie jej poszukuje, najczęściej na portalach branżowych, takich jak No Fluff Jobs czy Just Join IT. Korzysta z nich aż 16% więcej osób niż 3 lata temu (wówczas szukanie pracy deklarowało tam 51% badanych). Niesłabnącą popularnością cieszą się również portale społecznościowe (Linkedin) i rekomendacje znajomych. Nic w tym dziwnego — DevOps Inżynierowie cenią bowiem dobre relacje z przełożonym i kulturę firmową, zgodną z ich przekonaniami.

    Oczekiwania finansowe DevOps Engineera w 2023 roku

    Większość DevOps Engineerów, bo aż 80%, otrzymało w 2022 roku podwyżkę. To właśnie wzrost wynagrodzenia jest wskazywany jako jeden z największych motywatorów zmiany pracodawcy — taką chęć deklaruje aż 77% badanych. Zwiększenie wynagrodzenia o 25-50% skłoniłby ponad połowę DevOps Inżynierów do zmiany dotychczasowego pracodawcy.

    „Wzrost wynagrodzeń w branży IT nie powinien dziwić nikogo. Mało jest firm wyłącznie z polskim kapitałem czy prowadzących projekty wyłącznie na potrzeby krajowego rynku (...). Poza tym jakość oferowanej pracy przez naszych ekspertów IT plasuje ich w ścisłej światowej czołówce” — mówi Michał Warkocz, Program Manager w firmie IT.

    Oczekiwania pozafinansowe DevOps Engineera w 2023 roku

    Poza wynagrodzeniem, wysokie miejsca wśród czynników motywujących do zmiany pracy lub pozostania w obecnej wśród DevOps Inżynierów zajmuje możliwość pracy zdalnej (77%) i rozwoju kompetencji (61%).

    Praca zdalna i elastyczny czas pracy są już standardem w branży IT. Potwierdzają to biorący udział w naszym badaniu DevOps Inżynierowie — aż 97% z nich pracuje zdalnie lub w modelu hybrydowym. Jeśli dotychczasowy pracodawca zdecydowałby o powrocie do biura, aż 80% DevOps Inżynierów zaczęłoby szukać nowego zajęcia. Praca zdalna jest więc dla nich czynnikiem niepodlegającym negocjacjom. Prawie połowę z nich elastyczny czas pracy mógłby skłonić do zmiany pracodawcy, zaś czterodniowy tydzień pracy skusiłby około 1/3 badanych.

    Warto zdawać sobie również sprawę, że prawie połowa DevOps Inżynierów jest zdania, że ich działy HR nie zapewniają kontraktorom takiego samego wsparcia w zakresie benefitów czy szkoleń, jak pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jednak tylko 16% z nich wskazuje atrakcyjny pakiet benefitów jako główny motywator zmiany pracy. Do najbardziej cenionych należą: czterodniowy tydzień pracy, prywatna opieka medyczna i stomatologiczna. 


    Ile zarabia się teraz w IT?
    Sprawdź nasz nowy Raport Płacowy dla branży IT 2024