Junior w branży IT - jak znaleźć pracę?
  • Junior w branży IT – jak znaleźć pracę?

     

    W branży IT mamy dziś do czynienia z rynkiem pracownika. Mimo tego kandydatom bez komercyjnego doświadczenia trudno znaleźć pierwszą pracę. Dlaczego nie jest to takie łatwe dla Juniorów z branży IT? Czy problemem są wysokie oczekiwania wobec rynku pracy? A może za duże wymagania ze strony pracodawców?  

    Junior w branży IT – oczekiwania vs. rzeczywistość

    Obecnie nikogo nie dziwią rosnące oczekiwania ekspertów IT. Biorąc pod uwagę duży niedobór specjalistów oraz co raz większe zapotrzebowania pracodawców, wymagania kandydatów nie mają już tylko podłoża finansowego, ale dotyczą innych aspektów zatrudnienia. Jednak czy w przypadku początkującego eksperta wysokie wymagania są uzasadnione? 

    Pracodawcy z branży IT wskazują, że największym problemem juniorów są wygórowane oczekiwania finansowe. Pomimo, że dla tych kandydatów zdobycie komercyjnego doświadczenia jest dużo atrakcyjniejszym aspektem niż wyższe płace, wielu z nich chciałoby zarabiać około 8-9 tys. zł netto. W rzeczywistość zarobki juniora są dużo niższe. Juniorzy, którzy powszechnie uważają się, że w IT już od samego początku zarabia się dużo, są w błędzie. Według Agaty Miller, Senior Executive Manager 360 IT Perm Devire, kandydaci bez komercyjnego doświadczenia mogą spodziewać się zarobków w wysokości 5 tys. zł brutto. Oczekiwania nieproporcjonalne do doświadczenia kandydata bardzo utrudniają znalezienie pierwszej pracy. Zapoznanie się z raportami płacowymi jest dobrym kierunkiem dla tych, którzy obecnie chcą zacząć pracę w IT. 

    Sprawdź wynagrodzenia w branży IT. Pobierz raport.

    „Ważnym jest, aby junior zweryfikował swoje oczekiwania finansowe i szczerze ocenił swoje kompetencje zawodowe. Przeświadczenie, że w IT zarabia się najwięcej w tym przypadku jest mylne, a zbyt wygórowane oczekiwania finansowe eliminują dużą grupę pracodawców, którzy mogliby być zainteresowani zatrudnieniem juniora. Warto szukać projektów i firm, które nawet jeśli nie oferują najwyższych stawek to realizują projekty w najnowszych technologiach oraz dają realne możliwości rozwoju.” – komentuje Iwona Soroko-Pasiroska, Senior Account Manager IT Contracting Devire.

    Pracodawcy pozornie bez winy?

    Pracodawcy z branży IT do zespołów szukają doświadczonych specjalistów, zwiększając tym samym próg wejścia dla juniorów. To zrozumiałe, jednak nie zawsze jest to najlepsza droga. Nierzadko zdarza się, że idealny kandydat powinien mieć co najmniej rok komercyjnego doświadczenia. Oczywiście należy zaznaczyć, że ten trend dotyczy zazwyczaj ofert, które oferują wyższe niż najczęściej oferowane płace.  

    „W przypadku ról juniorkich w IT Contractingu zawsze mówimy o specjaliście, który zdobył już komercyjne doświadczenie zawodowe w danej technologii. Projekty te dotyczą najczęściej obszarów, w których mamy największe niedobory specjalistów np. stanowisko DevOps. Zdarzają się też role w developmencie np. .NET lub Java Developer. Nie prowadzimy procesów, dla specjalistów którzy są świeżo po kursach programowania czy bootcampach.” – dodaje Iwona Soroko-Pasiroska.

    Tymczasem pracodawcy z branży IT coraz częściej szukają kandydatów, którzy potrafią proponować nowe rozwiązania, są komunikatywni i chcą się uczyć. Wielu klientów Devire zapewnia, że w ramach zatrudnienia, gwarantuje początkującym szkolenia oraz kursy. Zatem junior nie musi dokładnie znać wszystkich technologii, nie musi również posiadać komercyjnego doświadczenia. Powinien natomiast wykazywać się chęcią do współpracy i jasno komunikować, które obszary i kompetencje zawodowe chce rozwijać. 

    „Juniorów zatrudniają najczęściej firmy IT, dostawcy usług IT, software house’y oraz firmy consultingowe. Ci pracodawcy mają dużo większe zespoły. A zatem mogą zapewnić opiekę i mentoring początkującym. Przebywanie w gronie seniorów, to najlepszy sposób na rozwój umiejętności. Jeśli nowicjusz może pozwolić sobie na wzięcie udziału w stażu, z pewnością warto. Takie doświadczenie nie tylko wzbogaci portfolio, a także umożliwi poznanie środowiska pracy w tego typu organizacjach.” - podsumowuje Agata Miller, Senior Executive Manager 360 IT Perm Devire.

    Junior w branży IT - jak się wyróżnić?

    Rynek pracy jest pełen kandydatów świeżo po kursach programowania czy bootcampach. Choć tego typu inicjatywy pomagają w osiąganiu celów zawodowych, warto wziąć pod uwagę inne aspekty, które mają znaczenie dla pracodawcy. Przede wszystkim junior w branży IT powinien regularnie aktualizować swoje CV. Nawet najmniejsze projekty czy świeżo pozyskane umiejętności miękkie mogą sprawić, że kandydat zostanie zauważony przez rekrutera.  

    W przypadku początkującego, proaktywana postawa i zaangażowanie w ciekawe projekty mają szczególne znaczenie. Dodatkowo pracodawcy cenią sobie zdolność rozwiązywania problemów, analityczne myślenie, kreatywność, pozytywne nastawienie, umiejętność realnej oceny własnych możliwości oraz oczywiście dobrą energię i wrodzoną żądzę wiedzy. 

    „Junior powinien być otwarty na naukę. Pozytywnie odbierane są też projekty niekomercyjne, które zrealizował w ramach własnych inicjatyw (np. staże, koła dyskusyjne, akademie, szkolenia, kursy). Dodatkowe aktywności znacząco zaprocentują w przyszłości.” – dodaje Iwona Soroko-Pasiroska.

    Początkujący specjalista w IT nie może pochwalić się kilkuletnim stażem pracy. To, co pomoże mu wyróżnić się na tle innych to indywidualny zestaw umiejętności miękkich oraz ambitna postawa oparta na chęci rozwoju i zdobywania doświadczenia. Ważne jest, aby także rekruterzy nie mieli wątpliwości co do kompetencji takiego kandydata. Dlatego warto zwracać uwagę w CV także na projekty niekomercyjne oraz przebyte kursy. Nawet takie, które nie nawiązują bezpośrednio do oferowanego stanowiska, ale pokazują jaki potencjał stoi za szukającym pracy kandydatem. 

    Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.

    Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy

    Ile zarabia się teraz w IT?
    Sprawdź nasz nowy Raport Płacowy dla branży IT 2024