Ograniczenie wzrostu płac w branży IT w 2023 roku | raport Devire
  • Czy spowolnienie gospodarcze wpłynęło na ograniczenie wzrostu płac w branży IT? Sprawdź nowy raport Devire

     

    W ostatnich latach branża IT przeszła hiperdynamiczną transformację. Rozwój e-Commerce, wojna w Ukrainie i postęp AI to tylko niektóre czynniki, które miały znaczący wpływ na jej dynamikę. Obecne spowolnienie gospodarcze i galopująca inflacja przyczynia się natomiast do diametralnych zmian w zakresie poziomu zarobków.

    Sprawdź najnowszy raport płacowy Devire i przekonaj się, czy w branży IT doszło do ograniczenia wzrostu płac i jakie są prognozy na drugą połowę 2023 roku.

    Wzrost oczekiwań finansowych w branży IT na wstecznym

    Po raz pierwszy niemal od dekady wzrost oczekiwań finansowych… zahamował. Pierwsze półrocze 2023 ustabilizowało stawki, oczekiwania finansowe i budżety kadrowe niemal w całej branży.

    Obecnie dużo łatwiej pozyskać specjalistów IT, ponieważ kandydaci stali się otwarci na negocjacje. Jednocześnie pracodawcy, którzy borykają się z niskimi budżetami, nie są skłonni do wychodzenia naprzeciw zbyt wygórowanym oczekiwaniom finansowym. Muszą oferować niższe stawki, aby zapewnić rentowność realizowanych projektów.

    Na podwyżki w branży IT (lub ich brak) wpływa przede wszystkim dynamika zatrudnienia. Nowe procesy rekrutacyjne są odzwierciedleniem kondycji finansowej firm, a ta jest raczej zróżnicowana. Obecnie świadomość pracodawców, że na rynku mogą znaleźć gotowych do zmiany pracy specjalistów IT oraz ograniczenia budżetowe sprawiają, że o podwyżki coraz trudniej.

    Mniejsza liczba nowych projektów IT, a co za tym idzie wzrost współczynnika „kandydata per project” spowodowały wzrost konkurencji wśród zainteresowanych zmianą pracy. Potwierdza to m.in. rosnąca liczba odpowiedzi na publikowane ogłoszenia — mówi Agata Miller, Business Unit Manager, IT Rekrutacja Stała.

    Elastyczność nadal ważna

    Pandemia całkowicie zmieniła organizację pracy w branży IT. Praca zdalna i elastyczność stały się nowym standardem i preferowanym modelem współpracy, z którego specjaliści IT nie zamierzają tak łatwo rezygnować.

    Chociaż nie będzie już powrotu do organizacji pracy w systemie sprzed marca 2020 roku, w ostatnim czasie można jednak zaobserwować wzrost liczby ofert w modelu hybrydowym lub z okazjonalnymi wizytami w biurze. Pracodawcy stają się zatem skłonni do elastyczności, ale pod pewnymi warunkami — mówi Yana Ruzhantsava, Team Leader, Recruitment Process Outsourcing.

    Czy to koniec rynku pracownika w branży IT?

    Pierwsze 6 miesięcy 2023 roku przyniosło też zauważalną zmianę na polskim rynku pracownika w branży IT. Mniejsza liczba projektów rekrutacyjnych doprowadziła do zwiększenia odpowiedzi na nowe ogłoszenia o pracę. Jeszcze kilka miesięcy temu o takie zainteresowanie było naprawdę trudno.

    Co ciekawe, rynek pracownika branży IT nie wynika z niedoborów specjalistów. W Polsce wciąż można mówić o wakatach dla dziesiątek tysięcy specjalistów IT (a w Unii Europejskiej nawet o setkach tysięcy). Co więc powoduje, że nadal możemy mówić o rynku pracownika w branży IT? Zmniejszone zapotrzebowanie na nowe kadry wśród firm technologicznych. Odmrożenie „headcount’ów” na skutek poprawy kondycji finansowej firm IT może już wkrótce przypomnieć o niedoborach wśród kadr.

    Branża IT — prognoza na drugą połowę 2023 roku

    Przyjrzyjmy się, jakie zmiany są prognozowane dla branży IT na kolejnych 6 miesięcy:

    Zarobki

    Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak będą się kształtowały zarobki w branży IT w najbliższym półroczu — będą rosły, malały czy raczej pozostaną stabilne?

    Na podstawie danych pochodzących z pierwszego półrocza 2023 roku, z jednej strony możemy mówić o stabilizacji stawek i oczekiwań finansowych w branży IT. Natomiast z drugiej strony, nawet niewielka poprawa sytuacji finansowej firm może skutkować powrotem do zwiększania zespołów oraz do wyższych żądań finansowych ze strony obecnych pracowników.

    Aby jednak mówić o wzroście wynagrodzeń, należy je przeanalizować w dłuższej perspektywie, a ta niestety na razie nie przynosi odpowiedzi na wiele pytań.

    Liczba ofert pracy

    Po kilku latach znaczących wzrostów, można zaobserwować widoczny spadek dynamiki zatrudnień w sektorze IT. Jednak poprawa sytuacji finansowej firm może prowadzić do krótkotrwałego boomu na nowe oferty pracy.

    Jednak wciąż niepewna sytuacja na światowych rynkach może spowodować, że ten nagły wzrost będzie stanowił wyłącznie uzupełnienie braków z czasów zamrożonych rekrutacji, a nie powrót do nieskończenie rosnącego zapotrzebowania na nowych pracowników — Karolina Nowicka, Business Delivery Manager, IT Contracting.

    Najbardziej rozchwytywani specjaliści

    Ze względu na rosnące zainteresowanie rozwiązaniami AI, ich popularyzację i coraz powszechniejsze zastosowanie komercyjne, możemy się spodziewać zwiększonego zapotrzebowania na specjalistów z tego obszaru branży IT. To najprawdopodobniej projekty związane ze sztuczną inteligencją będą się rozwijały najszybciej, gdy już dojdzie do poprawy sytuacji finansowej firm.

    Bez zmian pozostaną specjalizacje związane z e-Commerce, jak również stanowiska deweloperskie/cloud, full-stack czy Big Data.

    Jedno miejsce. Wszystkie raporty wynagrodzeń. Sprawdź Salary Hub Devire. 

    Podwyżki tylko dla wybranych

    Brak podwyżek w branży IT nie rozkłada się jednak równomiernie. Istnieją pewne specjalizacje, w których pracownicy mogą mierzyć naprawdę wysoko. Mowa tu przede wszystkim o specjalistach z obszaru DevOps/Cloud, Big Data czy AI.

    Chociaż mówimy obecnie o stagnacji wynagrodzeń w branży IT, na wzrost zarobków nadal mogą liczyć specjaliści z długim stażem pracy. Będą one wynosiły średnio 8%.

    Wzrostu zarobków mogą się również spodziewać pracownicy kluczowi dla zespołów, projektów czy firm. Podwyżki mają stanowić potwierdzenie ich pozycji w organizacji oraz pewnego rodzaju wsparcie w czasie niepewnej sytuacji gospodarczej.

    Raport płacowy Zarobki w IT – pierwsza połowa 2023″ to lektura obowiązkowa dla ekspertów HR, którzy chcą być na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w tym dynamicznym sektorze.

    Ile zarabia się teraz w IT?
    Sprawdź nasz nowy Raport Płacowy dla branży IT 2024